1. İstanbul Tasarım Bienali

mimarizm.com / 18 Eylül 2012
İstanbul Tasarım Bienali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Türkiye'de bir ilke daha imza atarak, 40. yılında İstanbul'un ilk Tasarım Bienali'ni hayata geçiriyor. İKSV tarafından, Eren Holding, Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilecek İstanbul Tasarım Bienali, 13 Ekim - 12 Aralık 2012 tarihleri arasında İstanbullularla buluşacak.

13 Ekim'de kapılarını açacak İstanbul Tasarım Bienali; kentsel tasarım, mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım, moda tasarımı, yeni medya tasarımı gibi başlıca alanlar ve ilgili tüm yaratıcı ürün ve projeleri kapsayan sergileri ve etkinlikleriyle, iki ay boyunca İstanbul'u tasarım kentine dönüştürmeye hazırlanıyor.

İstanbul Tasarım Bienali, bienal küratörleri Emre Arolat ve Joseph Grima'nın, Londra Tasarım Müzesi Direktörü ve İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu Üyesi Deyan Sudjic tarafından belirlenen "Kusurluluk" (Imperfection) temasını, kendi bakış açılarıyla yorumlayarak oluşturdukları iki farklı sergi mekanı yaratacak.

Emre Arolat'ın İstanbul Modern'de "Musibet" başlığını taşıyan sergisi ile Joseph Grima'nın Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yer alacak "Adhokrasi" başlıklı sergisi, 46 ülkeden 200'ün üstünde tasarımcı ve mimarın, objelerden video yerleştirmelerine maketlerden açık alan düzenlemelerine, fotoğraflardan ziyaretçilerin kendi tasarımlarını yaratabilecekleri interaktif araçlara uzanan yaklaşık 100 projesini bir araya getirecek.


  Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, foto: Refik Anadol

İki ana serginin yanı sıra Akademi Programı, Atölye Çalışmaları sergileri, Paralel Katılımcı etkinlikleri, Tasarım Yürüyüşleri ile şehrin farklı noktalarına yayılacak olan bienal, tasarım odaklı belgesel ve filmlerden oluşan Yaratıcı Film Kuşağı gösterimleri, söyleşi ve panellerle tasarım konusundaki farklı tartışma noktalarını İstanbul kültür yaşamının gündemine getirecek. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gerçekleştirilecek tüm etkinlik ve sergi mekânları Tasarım Bienali Yaratıcı Kent Haritası ile takip edilebilecek.


İstanbul Tasarım Bienali Sergileri

Emre Arolat: "Musibet"

Küratörlüğünü Emre Arolat'ın üstlendiği "Musibet", 95 tasarımcı ve mimarın, bugünün İstanbul'unu mimari tasarım ve kentsel dönüşüm çalışmaları açışından irdeleyen ve sorgulayan 30'un üzerinde projesini bir araya getirecek. Seçilen çalışmalar ve bunların sergi alanındaki konumlandırılmasını göz önünde bulundurarak küratör tarafından bir "yerleştirme" olarak tanımlan "Musibet", sorunlara çözüm üretmek yerine yeni soruların sorulması için bir platform yaratmayı amaçlıyor.


  Cemal Emden

İstanbul Modern'de, EAA-Emre Arolat Architects tarafından özel olarak tasarlanan 1.400 metrekarelik bir mekâna yayılan sergide, maket, video, fotoğraf ve interaktif oyun gibi farklı çalışmalarla musibetin çeşitli yansımaları gösterilirken, "tasarımın gündelik hayattan uzak, değdiği her şeyi meşrulaştıran bir gücü olmadığı" fikrinin altı çizilecek.


  IABR Statement Atelier Istanbul, Asu Aksoy

"Dönüşüm" başlığı altında, İstanbul'da son dönemde bir tür musibet olarak gündemde olan kentsel dönüşüm yasası ve bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte bir mutenalaştırma -gentrification- çabası olarak ortaya konan kentsel dönüşüm projeleri sorgulanacak. Bu süreçlerin aktörlerinden biri olan TOKİ'nin gerçekleştirdiği büyük toplu konut projeleri ile son dönemde inşa edilen adalet sarayları, okullar ve bazı yönetim binaları kanalıyla devreye giren bir tür kimlik dayatması, üst üste çakıştırılarak irdelenecek. "Anti-Bağlam" başlığında ise yenidünyanın evrensel kabulleri, yeni teknolojilerdeki değişimler, mimarlık ve moda tasarımı pratikleri arasındaki paralellik tartışılacak.


Joseph Grima: "Adhokrasi"


Joseph Grima'nın küratörlüğünü üstlendiği; tasarımcı, kullanıcı ve üretici arasındaki geleneksel süreçlere meydan okuyan, dinamik ve yenilikçi bir yapıya sahip olan sergi, başlığını bürokrasinin tam karşıtı olan "Adhokrasi" kelimesinden alıyor. Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nun tüm katlarında yaklaşık 2.300 metrekarelik bir alana yayılacak "Adhokrasi" sergisinde 120'e yakın tasarımcı ve mimarın, mevcut ürün ve objelerinin yanı sıra bienale özel hazırladığı projeler, video ve fotoğraf çalışmaları ile maket ve prototipleri yer alacak.  Stratigraphic Factory Unfold, Foto: Kristof Vrancken

Tasarım eylemini, ekonomik ve politik bağlamda yeniden yorumlayacak sergide, son kullanıcıların artık tasarım ve üretim sürecinin bir parçası olması yoluyla, yaratıcılığın çevremizdeki birçok unsurla yakalanabileceğini gösteren projelerin yanı sıra, ziyaretçilerin kendi tasarımlarını üretebilecekleri interaktif yerleştirmeler de yer alacak. Sergi, açık-kaynak hareketinin ortaya çıkması, kültür üreticilerinin patlaması gibi yeni ve beklenmedik üretim yöntemlerini izleyiciyle buluşturacak.


  Transparent Tools, JesseHoward, Improvised Vacuum

Serginin ziyarete açık kalacağı 2 ay boyunca, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nın giriş katında yer alan salonda gerçekleştirilecek söyleşi ve panellerle "Adhokrasi" kavramı tartışılacak.


İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu

İstanbul Tasarım Bienali'nin Danışma Kurulu'nda, endüstriyel tasarımcı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Asatekin, Material ConneXion CEO'su George Beylerian, sanat tarihçisi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu, Hong Kong Polytechnic Üniversitesi Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. John Heskett, endüstriyel tasarımcı ve Defne Koz Studio kurucusu Defne Koz, mimar ve Koleksiyon Mobilya kurucusu Faruk Malhan, içmimar ve Sevil Peach Architecture and Design kurucusu Sevil Peach, Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic, Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyesi Prof. Dr. İlhan Tekeli ve VitrA Tasarım Müzesi Direktörü Alexander von Vegesack bulunuyor.


İstanbul Tasarım Bienali Destekçileri

İstanbul Tasarım Bienali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Eren Holding, Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

İstanbul Tasarım Bienali Atölye Çalışmaları'na ise eş sponsorlardan Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA'nın yanı sıra Absolut Blank, Coca-Cola, Matraş, Nef ve ROMAN Hazır Giyim destek veriyor. Atölye Çalışmaları'nın ve Yaratıcı Film Kuşağı'nın mekân destekçileri arasında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Material ConneXion İstanbul, Dükkan Steak House, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü, Pera Müzesi ve Fransız Kültür Merkezi bulunuyor.

Audi Urban Future Initiative İstanbul Tasarım Bienali seminer sponsorluğunu, bienalin Yaratıcı Kent Haritası sponsorluğunu ise TUSKON (Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu) üstleniyor.
Bienalin konaklama sponsorluğunu Martı İstanbul Hotel üstleniyor. Bienale katkı sağlayan diğer kuruluşlar arasında ise Jotun Boya, UPM, +90 ArtıDoksan Hızlı İmalat Teknolojileri San. ve Tic. AŞ, CEVA Lojistik ve Adahan Hotel yer alıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'na, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi de destek veriyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın tüm festivallerine Öncü Sponsor Eczacıbaşı Holding, Resmi Havayolu Turkish Airlines, Resmi İletişim Sponsoru Vodafone ve Resmi Taşıyıcı DHL Express, Servis Sponsorları Ergo Sigorta ve GFK da destek veriyor.

Bienalin kurumsal görsellerini ise TWBA hazırladı.


Sonraki sayfada:
Akademi Programı; Tasarım Yürüyüşleri; Atölye Çalışmaları Sergileri; Yaratıcı Film Kuşağı >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :