"Sanat, Zanaat, İnovasyon Üçgeninde Endüstriyel Tasarım" Paneli

mimarizm.com / 30 Kasım 2012
"Sanat, Zanaat, İnovasyon Üçgeninde Endüstriyel Tasarım" Paneli

İstanbul Tasarım Bienali Seminer Programı kapsamında, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) tarafından düzenlenen "Sanat, Zanaat, İnovasyon Üçgeninde Endüstriyel Tasarım" konulu panel, 2 Aralık Pazar günü saat 14:00- 16:00 saatleri arasında İstanbul Modern'de geçekleştirilecek. Panelde, endüstriyel tasarımın sanat, zanaat ve inovasyonla kesişimleri, birleşimleri ve farklılıkları irdelenecek.

Günümüzde, endüstriyel tasarımcıların rolleri değişim göstermektedir. Geçmişin endüstriyel tasarım mesleği daha teknik algılanırken bugün, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de pazarlama ağırlıklı bir bakış açısıyla kavramsal, yenilikçi ve geleceğe yönelik iddiası olan projeler için endüstriyel tasarımcılar daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Böyle bir durumda, buluş, teknoloji ve mühendislik ağında endüstriyel tasarım kendine nasıl bir yer edinmelidir? Dünyada bu ilişkiler nasıl konumlanmaktadır?

Endüstriyel tasarımcılar bu değişen piyasa koşullarında kendilerine farklı alanlar da yaratmaya başlamıştır ve mesleğin sınırları genişlemektedir. Zanaat ve sanatla birleşen projelerde yer alan, kendi ürünlerini tasarlayıp üreterek farklı kulvarlarda da kendilerine yer açmaya çalışan tasarımcılar zanaatın ve sanatın neresinde konumlanmalıdır? Zanaatçı aynı zamanda tasarımcı mıdır ya da tasarımcı zanaatçı olabilir mi/ olmalı mıdır? Zanaat tasarımı ne kadar ve nasıl etkiler? Endüstriyel tasarımcı kendini bu kavramlara ne kadar yakın görür?  Tasarım sanatla hangi durumlarda kesişir? Tasarım "sanat", tasarımcı "sanatçı" olabilir mi? Genişleyen bu sınırlarda, Türkiye'deki tasarımcılar olarak bu üçgenin neresinde kalmalıyız? Türk tasarımcısı nasıl yetiştirilmelidir ki Türkiye ekonomisine katkıda bulunsun? Pazarda kendine bir yer bulabilsin? İstihdam edilebilsin?  Bu üçgende ağır basan bir nokta olmalı mıdır?

Festivali izlemek isteyenlere birkaç küçük not:

* Panel öncesinde veya sonrasında İstanbul Tasarım Bienali sergilerini gezmek isteyen katılımcılar gişeden bilet satın alabileceklerdir.

** Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu, TMMOB Mimarlar Odası, Türk Serbest Mimarlar Derneği, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, İç Mimarlar Odası, Moda Tasarımcıları Derneği, Grafikerler Meslek Kuruluşu üyeleri için %20 bilet indirimi geçerli olacaktır. Bu kişilerin bilet alırken meslek kuruluşu üyelik kartlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

*** Her iki bienal mekanına (İstanbul Modern ve Galata Rum İlköğretim Okulu) bilet alan izleyicilere İstanbul Tasarım Bienali program kitapçığı ücretsiz olarak verilmektedir.

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :