1. İstanbul Tasarım Bienali

mimarizm.com / 18 Eylül 2012
İstanbul Tasarım Bienali

Paralel Katılımcı Etkinlikleri

İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, yaratıcı alanlarda faaliyet gösteren Paralel Katılımcı firmalar ile mimarlık ve tasarım stüdyoları, kendi mekanlarında, bienal temasıyla bağlantılı etkinlikler gerçekleştirerek, kendi kurum kültürlerini ziyaretçilere sunacak.

+D Group, Arzum, BMS, Camhane, ÇEBİ, Dhoku, Dilek Hanif, Ersa, Koleksiyon, Milli Reasürans Sanat Galerisi, Mozaik, NORDist, Tayfun Mumcu, Zebra Design Factory gibi firmaların ve stüdyoların aralarında bulunduğu Paralel Katılımcı etkinliklerinde Prof. Dr. İlhan Tekeli, Ali Cindoruk, Ela Cindoruk, Ayşe Birsel, Koray Özgen gibi önemli Türk tasarımcı, düşünür ve fikir liderlerinin yanı sıra Marcel Wanders, Giulio Cappellini, Filip Pagowski ve Bibi Seck gibi dünyaca tanınmış tasarımcılar yer alacak.

Paralel Katılımcı programı kapsamında düzenlenecek atölye çalışmaları, sergiler, söyleşiler, ürün tanıtımları, tasarımcı sohbetleri ve video gösterileriyle ilgili bilgiler İstanbul Tasarım Bienali web sitesinden, program kitapçığından ve yaratıcı kent haritasından takip edilebilir.


Seminer Programı

İstanbul Tasarım Bienali süresince TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Hasköy İplik Fabrikası, İstanbul Modern ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda çeşitli tartışma oturumları, söyleşiler ve konferanslar düzenlenecek. Seminer programı katılımcıları arasında Harvard Üniversitesi, GSD-Kamusal Alan, Sanat ve Tasarım programının yürütücüsü Krzysztof Wodiczko, Londra Royal College of Art Dekanı Ute Meta Bauer, Gwangju Biennale Foundation Direktörü Yongwoo Lee, Columbia Üniversitesi Graduate School of Architecture, Planning and Preservation Dekanı Mark Wigley, yazar, küratör, mimarlık tarihçisi Zeynep Çelik ve mimar Felicity D. Scott gibi isimler yer alıyor.


İstanbul Tasarım Bienali Açılış Etkinlikleri

İstanbul Tasarım Bienali, açılış haftasında ev sahipliği yapacağı etkinliklerin yanı sıra uluslararası basın ve tasarım dünyasından birçok önemli ismi ağırlayarak, İstanbul'u dünya tasarım çevrelerinin buluşma noktası haline getirecek. 

Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerinin 400. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, küratör Emre Arolat'ın "Musibet" sergisi kapsamında Rotterdam Mimarlık Bienali yetkilileri ile Rotterdam ve Amsterdam Belediye Başkanları'nın katılacağı bir seminer düzenlenecek.

İstanbul Tasarım Bienali seminer sponsoru Audi Urban Future Initiative, New Museum işbirliği ile "Idea City İstanbul" başlıklı dört gün sürecek bir konferans dizisi düzenleyecek. Bu yıl "Kullanılmamış Başkent /Untapped Capital" teması kapsamında düzenlenen Idea City İstanbul'da, sanat ve kültürün, kent merkezlerini canlı tutan itici güçler olduğu ilkesinden yola çıkarak, geleceğin kentlerini incelenecek.


  Ebru Salah'ın "Musibet" sergisinde yer alan projesi.

Audi Urban Future Initiative tarafından gerçekleştirilen "Audi Urban Future Initiative Awards" ödül töreni ise bienal kapsamında, 18 Ekim Perşembe akşamı İstanbul'da yapılacak. Yarışmada Türkiye'yi, bienalin yaratıcı haritasının tasarımını yapan Superpool temsil edecek.

İstanbul Tasarım Bienali Yayınları

İstanbul Tasarım Bienali için üç ayrı yayın hazırlanıyor. Bienal sergileri ve paralel etkinliklerin yer alacağı İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Kent Haritası, Bienal mekanlarının yanı sıra İstanbul'un çeşitli merkezlerinde ücretsiz olarak dağıtılacak. Yaratıcı Kent Haritası , TUSKON'un (Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu) desteği ile basılacak.

Bienal kapsamındaki sergilerin ve etkinliklerin tüm detaylarının yer alacağı İstanbul Tasarım Bienali Program Kitapçığı etkinlik girişleri ve İKSV gişesinden satın alınabilecek.

Ayrıca 3 ayrı ciltten oluşacak ve tasarıma dair referans niteliği taşıyacak İstanbul Tasarım Bienali Katalogu, bienal süresince satın alınabilecek. Katalogun tasarımı, İstanbul Tasarım Bienali web sitesi ve DOMUS Dergisi'nin tasarımcısı Marco Ferrari ile Elisa Pasqual tarafından gerçekleştirildi. 


  İstanbul Modern'in açıldığı yıllarda gerçekleşen Andreas Gursky sergisinden.


İKSV Tasarım Mağazası'ndan bienale özel koleksiyon


İKSV Tasarım Mağazası tarafından, İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, 15'e yakın tasarımcıya bienale özel olarak sipariş edilen ürünler, İKSV Tasarım Mağazası'nın yanı sıra İstanbul Modern Mağaza ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yer alan standlarda satışa sunulacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :