Derin Sarıyer, Boşluktan Arzu Nesnesine Dönüşümü Soyutladı

mimarizm.com / 14 Kasım 2012

Derin Sarıyer'in İstanbul Tasarım Bienali için tasarladığı yapısal ve ikonik Absolut soyutlaması, Nejat Eczacıbaşı Binası İki Oda'da ziyarete açıldı. Absolut şişesinin formundan ilham alan tasarımın ikinci durağı, Abdi İpekçi Caddesi olacak.Absolut Vodka'nın 1985'ten bu yana sürdürdüğü, geniş bir takipçi kitlesine ulaşan sanat projesi 'Absolut Blank', İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Derin Sarıyer'e ilham verdi. Uzmanlık disiplinine parallel bir yaratım ile ikonik şişe arasında organik bir bağ kurgulayan Sarıyer, bugüne kadar gerçekleştirdiği diğer işlerdeki gibi bu projede de ruh halini; pür, sek, saf bir yaklaşım ve oldukça dolaysız bir dille anlattığını belirtiyor.

"Uygulama açısından birçok farklı malzeme, en yalın ve süslemeden uzak işçilikle, sadece temel fikri fısıldayacak bir üslupta kullanılıyor. Bu minimal üretim tarzından doğan, kendiliğinden oluşan estetik, her zaman ulaşmak istediğim hedef olmuştur" diyen Sarıyer, minimal sanat ile 'utilitarian design' olgusunun iç içe geçtiği iki aşamayla, melez fakat yine de pür bir enstalasyonla, Absolut Blank'in bugüne kadarki yolculuğuna yeni bir öneride bulunduğunu ekliyor.

Boşluktan arzu nesnesine dönüşümün hikayesi 

Tasarımcı, "Her aşamada giderek daha az soyut, daha çok kendi olan bir Absolut hikayesi, boşluktan arzu nesnesine dönüşüm simülasyonu" şeklinde betimlediği projenin üretim aşamasında hissettiklerini ise şöyle özetliyor:

"İçinde dolaşılabilecek, durup hızlanmanın mümkün olduğu, ilerlerken düşünülebilecek bir boşlukta, aşkın bir idealliğe, bütünselliğe doğru kendini aşabilecek bir boşluktayım. Aklımda uçuşan fikirler arasında hayaller kuruyorum, düzlemden çoğalarak boyutlanma arzusuyla... Bir tuvalin üzerindeki çizgiden, simgeselliği kaybetmeden, hatta yücelterek, bir işleve ulaşarak boyutlanmak... Kendini tekrarlarken sofistike hale gelen bir evrim metaforu, sonunda konforu ifade eden, biçim ve renkleriyle ikonik bir evreye ulaşma senaryosu. "

"Her şey beyaz bir sayfayla başlar"

Andy Warhol, Keith Haring, Damien Hirst ve son zamanlarda Ellen von Unwerth, Spike Jones gibi isimlerle yaptığı yaratıcı ve cesur işbirlikleriyle gündeme gelen Absolut Vodka, yeni nesil sanatçılarla işbirliği yaparak sanata ilham vermeye devam ediyor.

Absolut Blank bugüne kadar, resimden heykel boyamaya, baskı yapımından film yapımına, elektrik sanatlarından dijital sanatlara kadar farklı sanat dallarına ilham verdi. Projenin İstanbul ayağında; Derin Sarıyer'in öncesinde, Carlos Casas, Remi Dessinges, Room 218 ve Rokkas vs Sukkas yaratıcılıklarını ortaya koydu.

          

Derin Sarıyer'in ikonik şişe soyutlaması
, Nejat Eczacıbaşı Binası'ndaki İki Oda'da yer alan 'Absolut Blank' Creativity Point'de 18 Kasım'a kadar görülebilecek. Serginin ilk durağını kaçıranlar ise, 22-25 Kasım tarihlerinde Abdi İpekçi Caddesi'ne uğrayabilirler.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :