Absolut Blank by Derin Sarıyer

mimarizm.com / 09 Kasım 2012
Absolut Blank by Derin Sarıyer

Derin Sarıyer'in 1. İstanbul Tasarım Bienali için tasarladığı yapısal ve ikonik 'Absolut' soyutlaması, 12 - 18 Kasım tarihleri arasında Nejat Eczacıbaşı Binası'nda görülebilir.

1985 yılından bu yana sanat projeleriyle içiçe olan Absolut Vodka, 'Absolut Blank' adını verdiği dev sanat hareketiyle, İstanbul Tasarım Bienali'nde yerini alıyor. Markanın dünya çapında uygulamaya başladığı dev sanat projesi Absolut Blank, Bienal kapsamında Derin Sarıyer'e ilham veriyor. Sarıyer, uzmanlık alanına parallel bir yaratım ile ikonik şişe arasında organik bir bağ kurguluyor.

 

"Belki farklı bir boyut, farklı bir yorum, belki farklı bir renk, belki farklı bir teknik"… Beklenmeyen, şaşırtan, fark yaratan Absolut Blank tasarımına dair bu ipuçlarını veren Derin Sarıyer'in ikonik şişe soyutlaması, 12 - 18 Kasım 2012 tarihleri arasında, İKSV Nejat Eczacıbaşı Binası'ndaki İki Oda'da yer alacak 'ABSOLUT BLANK Creativity Point'de sergilenecek.

Derin Sarıyer'in İstanbul Tasarım Bienali kapsamında yaptığı çalışma, yaratıcılık, sanat ve tasarımı bir araya getiriyor. Absolut Blank'in saf beyaz ve imgesel formundan ilham alan Derin Sarıyer, imgenin vücuda geldiği, evrim geçirdiği ve hatta işlev kazandığı bir enstalasyonla tasarımın sınırlarını zorluyor. Sarıyer, Absolut Blank'in format ve ölçek denklemleriyle bağlamı belirleyen net ve yalın fiziksel içeriğine kişisel çerçevesinden yaklaşarak, projenin özünü daha da derinleştiren, boyutlandıran ve zenginleştiren bir çalışma ile karşımıza çıkıyor.


Her şey beyaz bir sayfayla başlar...

Boş bir tuvalin içine cesurca ikonik Absolut şişesinin yerleştirildiği ve farklı disiplinlerden gelen sanatçıların, boş beyaz tuvalin içini sanata dönüştürdükleri 'Absolut Blank' sanat projesi, sadece beyaz bir sayfa ile başladı. Zamanla, ikonik Absolut şişesinin dünyanın dört bir tarafındaki genç sanatçılarla buluşması bir gelenek haline dönüştü.

Absolut Blank bugüne kadar, resimden heykel boyamaya, baskı yapımından film yapımına, elektrik sanatlardan dijital sanatlara kadar farklı sanat dallarına ilham verdi. Absolut Blank'den ilham alan sanat çalışmaları arasında, UVA'nın ışık enstalasyonları, Mario Wagner'in eserleri, Dave Kinsey ve Robert Mars'ın renkli resimleri, Good Wives ve Warriors'ın super detaylı çalışmaları yer alıyor.

Projenin Türkiye ayağında ise bugüne kadar Carlos Casas, Remi Dessinges, Room 218 ve Rokkas vs Sukkas yaratıcılıklarını sergiledi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :