"Nesneler ve Zanaat | Dijital Çağ için Yeni Bir Paradigma"

mimarizm.com / 21 Kasım 2012
"Nesneler ve Zanaat | Dijital Çağ için Yeni Bir Paradigma"

İstanbul Tasarım Bienali seminer programı kapsamında düzenlenen "Nesneler ve Zanaat | Dijital Çağ için Yeni bir Paradigma" başlıklı toplantı, 23 Kasım Cuma günü, 16.00 - 18.30 saateleri arasında İstanbul Modern'de izlenebilir.

Musibet sergisinde "Corallines" projesi ile yer alan Ferda Kolatan'ın moderatörlüğünü üstlendiği seminere; Graham Harman (Amerikan Üniversitesi, Kahire), Jason Payne (UCLA, CA), Rhett Russo (NJIT, NJ) ve David Ruy (Pratt Institute, NY) konuşmacı olarak katılıyor.

"Nesneler ve Zanaat | Dijital Çağ için Yeni bir Paradigma" seminerinin davet metninde şu açıklamaya yer veriliyor:

Son yirmi yıldır, "dijital evrim" kültürel manzaramızı global ölçekte dönüştürdü. Mekanikleşme ve globalleşmenin hakim olduğu modernist gündemleri içeren bir yüzyılın ardından, hesaplamanın ortaya çıkması, spesifikliği, özgünlüğü ve bireysel ifadeyi, standardizasyon ve etkinlik biçimlerine tercih eden farklı bir etiğe yönelik umut vaadetmiştir.

Bununla birlikte, günümüzde bu vaadin, tasarım ifadesi ile yatırım malına bağlı olmayan evrensel markayı homojenleştirmeye yönelik çok daha hızlı bir eğilim tarafından ciddi zarar gördüğünü görmekteyiz. Bu durum, genelde yalnızca tasarım meraklılarından oluşan küçük bir grubun ulaşabildiği "göz alıcı" tasarımlara neden olurken, diğer pek çok kişinin, yerinden edilmiş ve kültürel açıdan yabancılaştırılmış gibi hissetmesine yol açmaktadır.

Bu kayıp anlayışı, ilişkiselliğe ve dile hakim olmaya devam eden postmodern bir vurgu ile daha fazla şiddetlenmektedir; bu anlayış, tüm unsurları, diğer unsurlarla olan bağlantıları ve gerçek, maddesel bir kimlik yerine çeviriler yoluyla tanımlar. Bu eğilimin aksine, güçlü bir alternatif, çalışmalarını maddiyata, dijital zanaata ve ortam etkilerine göre tanımlamaya dikkat eden düşünürler ve mimarlardan oluşan küçük bir grubun çalışmasında son yıllarda ortaya çıkmıştır. İlgili felsefe ve spekülatif mimarlık alanlarında lider olan panel katılımcıları, mevcut kültürel durumumuzla ilgili olması nedeniyle bu yeni paradigmanın potansiyellerini tartışarak, kendi çalışmalarını ortaya koyacaklar.


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :