İstanbul Tasarım Bienali Programı Açıklandı

mimarizm.com / 13 Mart 2012

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından; Eren Holding, Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan İstanbul Tasarım Bienali'nin etkinlik programı ve sergi içeriği dün akşam (12 Mart 2012) Galata Özel Rum İlköğretim Okulu düzenlenen toplantı ile açıklandı.  


  Foto: Ali Güler

İstanbul Tasarım Bienali, 13 Ekim–12 Aralık 2012 tarihleri arasında, Emre Arolat ve Joseph Grima küratörlüğünde, Londra Tasarım Müzesi Direktörü ve İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu Üyesi Deyan Sudjic'in önerisi ile belirlenen "Kusurluluk" (Imperfection) teması altında gerçekleştirilecek. İstanbul Tasarım Bienali sergileri; kentsel tasarım, mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım, moda tasarımı, yeni medya tasarımı gibi başlıca alanlar ve ilgili tüm yaratıcı ürün ve projeleri kapsayacak. Bienal sergileri, İstanbul Modern ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yer alırken, etkinlikler şehrin farklı noktalarına yayılacak.

İstanbul Tasarım Bienali'nin etkinlik programının ana hatlarını sunmak, bienal teması ve sergi içerikleriyle ilgili bilgileri paylaşmak amacıyla 12 Mart Pazartesi akşamı bienalin ana mekânlarından biri olacak Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısına, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Özlem Yalım Özkaraoğlu'nun yanı sıra İstanbul Tasarım Bienali küratörleri Emre Arolat ve Joseph Grima konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda, bienal temasını ayrı ayrı yorumlayarak, bağımsız iki yaklaşım sunacak küratörlerden Emre Arolat "Musibet", Joseph Grima da "Adhokrasi" başlıklarını taşıyacak sergilerinin detaylarını ilk defa basın mensuplarıyla paylaştı.


  Foto: Ali Güler

Basın toplantısında ayrıca, İstanbul Tasarım Bienali vesilesiyle ilk defa bir kültürel etkinliğe ev sahipliği yapacak Galata Özel Rum İlköğretim Okulu adına Yönetim Kurulu Başkanı Meri Komorosano da kısa bir konuşma yaptı. 
 
Bienalin eş sponsorlarından Eren Holding adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren; Koray Şirketler Topluluğu'nu temsilen Koray İnşaat CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi M. Şamil Çapar; Vestel adına Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül ve VitrA adına Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Hüsamettin Onanç da basın toplantısına katıldı.
  

"Kentimizin ilk tasarım bienali, İstanbul'un tasarım alanındaki potansiyelini ortaya çıkaracak"


İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, toplantıda konuşma yaptığı konuşmada; "Kentimizin ilk tasarım bienali, dünyanın en ilham verici kentlerinden biri olan İstanbul'un tasarım alanındaki potansiyelini ortaya çıkarmayı, en geniş kapsamıyla ele aldığı tasarıma, gündelik hayatımızın her alanına değen bir kültür öğesi olarak farklı bakış açıları sunmayı hedefliyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği tüm etkinlikler gibi İstanbul Tasarım Bienali'nin de kendi alanını zenginleştiren, uluslararası arenada ülkemizdeki güncel kültür üretimini tanıtan ve dünyanın dört bir yanındaki farklı eğilimleri ve pratikleri İstanbul'a taşıyan doyurucu bir etkinlik olacağına inanıyoruz" dedi. 


Yaratıcı sektörün önde gelen firmaları, bienale verdikleri önemi vurguladı

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü çoğunuzun da bildiği, 1923'de söylediği şu sözlerini bir kez daha hatırlatmak isterim: ‘Bir milleti yaşatmak için bir takım temeller lazımdır ve bilirsiniz ki bu temellerin en önemlilerinden biri sanattır.' Bize göre, İKSV de Türkiye'de sanatın yaşatılması için en önemli temellerden biri durumuna gelmiştir. Bu temelde bizim de bir harcımızın bulunması açısından İKSV'ye destek olmak Eren Ailesi için hem bir zevk, hem de bir gurur kaynağıdır" dedi.

Koray Şirketler Topluluğu'nu temsilen Koray İnşaat CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi M. Şamil Çapar, "İstanbul Tasarım Bienali'nin, bugünden geleceğe, ‘kusurluluktan' ‘mükemmelliğe' uzanan yolda, yeni bir heyecan kaynağı olmasını arzu ediyoruz. Özellikle karar verici durumdaki kişi ve kurumlarda İstanbul'un özgünlüğüne ve gücüne dair farkındalığın artmasına vesile olmasını, ‘dünyanın en ilham verici kentlerinden birisi olan' İstanbul için, tarih, kültür ve yaşamla barışık bir vizyon çizilmesi yönünde önemli bir adım olmasını temenni ediyoruz" dedi.


  Foto: Ali Güler

Vestel olarak tasarım kavramını fark yaratmanın en önemli unsurlarından biri olarak gördüklerini belirten Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, "Vestel olarak tasarıma verdiğimiz önemi şimdi bir adım daha öteye taşıyor ve bu alanda ülkemizin en saygın etkinliği olan İstanbul Tasarım Bienali'ni destekliyoruz. Dünya çapında da ses getireceğine inandığımız bu organizasyonun Türkiye'nin tasarım alanındaki etkinliğini göstermede, farklı ülkelerden tasarım sanatçıları arasında iletişim sağlamada ve gençleri tasarımı bir meslek olarak tercih etmeye teşvik etmede çok önemli rol üstleneceğine inanıyoruz" dedi.

VitrA adına konuşan Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Hüsamettin Onanç, "Tasarımın, üretimden sosyal ve toplumsal gelişime, kültürel etkileşimden bireylerin yaşam kalitesine kadar pek çok alandaki olumlu etkilerini vurgulamayı hedefleyen ‘İstanbul Tasarım Bienali'nin düzenlenmesini çok önemsiyor, destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz (…) Hepimizin bildiği gibi, kusursuz bir ürünün geliştirilebilmesi; çoğu zaman onlarca, bazen de yüzlerce kusurlu ürünün üretilmesiyle mümkün oluyor. Üretim açısından bakıldığında, ‘kusurluluğun', ‘kusursuzluğa' giden yolda önemli bir adım olduğuna inanıyorum" dedi.

Basın toplantısında daha sonra söz alan İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Özlem Yalım Özkaraoğlu, bienalin hazırlık sürecinde yapılacak etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgileri paylaştı.


Bienal teması, küratörlerin sergilere ilişkin açıklamaları ve bienal mekanlarına dair bilgiler için lütfen ilerleyiniz. >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :