İstanbul Tasarım Bienali Gazetesi "New City Reader" Duvarlardaki Yerini Aldı

mimarizm.com / 17 Mayıs 2012

İKSV tarafından 13 Ekim–12 Aralık 2012 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilecek olan İstanbul Tasarım Bienali, ön etkinliklerine devam ediyor. Bienal, geçtiğimiz günlerde yayımlanan ve kent, mimarlık, kamusal alan üzerine makaleleri içeren "New City Reader" gazetesi ile sokaklara yayılmaya başladı.


Bienalin sonuna kadar, düzenli aralıklarla yayımlanacak ve şehrin farklı noktalarına asılacak "New City Reader" gazetesinin farklı başlıklarla hazırlanacak her sayısında kent, mimarlık ve kamusal alana dair makaleler yer alacak. Toplamda 16 sayı olması planlanan "New City Reader"ın her bir sayısının editörlüğünü; mimar, kuramcı ve araştırmacılar arasından seçilecek konuk editörler üstlenecek.

İstanbul Tasarım Bienali küratörlerinden Joseph Grima tarafından ilk defa 2011 yılında New Museum for Contemporary Art (New York)'ta gerçekleşen The Last Newspaper sergisi kapsamında yayımlanan New City Reader, Grima'nın küratöryel yaklaşımının bir parçası olarak bienalin sonuna kadar İstanbul'daki varlığını sürdürecek. İki haftalık periyotlarla yayımlanacak ve sokaklara asılacak olan gazete, her sayısında 1000 adet basılarak çeşitli alanlarda ücretsiz olarak dağıtılacak.

New City Reader'ın geçtiğimiz günlerde yayımlanarak İstanbul'un farklı noktalarına asılan ilk sayısının editörlüğünü, İstanbul Tasarım Bienali küratörlerinden Joseph Grima ve ekibi üstlendi. Konusu "Gündem" (Agenda) olarak belirlenen ilk sayının grafik tasarımı, aynı zamanda İstanbul Tasarım Bienali web sitesinin ve yayınlarının da tasarımını üstlenen Marco Ferrari ve Elisa Pasqual tarafından yapıldı.

İlk sayıda Joseph Grima'nın yanı sıra yardımcı küratörler Elian Stefa, Ethel Barona Pohl ve Pelin Tan, Columbia Lab Direktörü Kazys Varnelis ve İstanbul Tasarım Bienali adına projenin koordinatörlüğünü üstlenen Benan Kapucu'nun makaleleri yer alıyor.

New City Reader'ın ilk sayısı, Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İTÜ Gümüşsuyu Kampüsü, Urban Cafe, DEPO, ODA Kule ve İKSV Binası'ndan okunabilir. Gazetenin içeriğine ayrıca İstanbul Tasarım Bienali web sitesinden de ulaşılabilecek.

Mayıs sonunda yayınlanacak "Eşik/Threshold" başlıklı ikinci New City Reader'ın editörlüğünü ise Pelin Tan'ın üstlendiği bildiriliyor.


İstanbul Tasarım Bienali, 13 Ekim–12 Aralık tarihleri arasında, Emre Arolat ve Joseph Grima küratörlüğünde, Londra Tasarım Müzesi Direktörü ve aynı zamanda İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu Üyesi olan Deyan Sudjic'in önerisi ile belirlenen "Kusurluluk" (Imperfection) teması altında gerçekleştirilecek. İstanbul Tasarım Bienali sergileri, İstanbul Modern ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yer alırken, etkinlikler şehrin farklı noktalarına yayılacak.

İstanbul Tasarım Bienali hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :