"Making City" Rotterdam'ın Ardından İstanbul'a Konuk Oluyor

Duygu KABAN / 28 Eylül 2012

Geçtiğimiz günlerde beşincisi düzenlenen ve halen devam eden Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali'nin (20 Nisan – 31 Ekim 2012) bu seneki konusu 'Making City'...

Kentin alışılageldik mekanları dışında, farklı alanlarının da deneyimlenmesine fırsat veren etkinlik; Rotterdam, İstanbul ve Sao Paulo'yu test alanı ilan ediyor. Önümüzdeki günlerde Türkiye'de ilki gerçekleştirilecek olan İstanbul Tasarım Bienali'nde 'Making City' etkinliğinin İstanbul ayağını oluşturan Test Alanı İstanbul (Test Site İstanbul) projesi de sergilenecek. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali, dünyanın her yerinden mimar ve şehir plancılarını bir araya getiren bir organizasyon. 'Kenti yapma'yı yeniden sorgulayan 'Making City' , kentin çeşitli bölümlerinde konumlandırılmış pavyonlar aracılığıyla ziyaretçilerinin Rotterdam'ı tanımasına aracı oldu. Söz konusu pavyonlara ulaşmak için kentin hemen her yerinde bulunan haritalardan edinilmesi gerekiyor. Katılımcılar, bu haritalara göre önceden belirlenen rotayı takip ederek, bu rota dahilinde çeşitli işaretleri bulmaya çalışıyor ve kenti yeniden deneyimliyor. Böylelikle alışılagelmiş turistik rotanın biraz olsun dışına çıkmak mümkün oluyor.Katılımcıların alışveriş aksından iç avlulara, ara sokaklardan arka bahçelere kadar, gezmeyi akıllarına getirmeyecekleri mekanları keşfetmelerini sağlayan güzergah, Hollanda Mimarlık Enstitüsü'nde son buluyor. Bienal dahilinde hazırlanan rotayı tek başına yürümek istemeyenler, organizasyon ekibi tarafından belirlenmiş rehberlerle 2 euro karşılığında turu tamamlayabiliyor.Rotterdam'ın yanı sıra Sao Paulo ve İstanbul'a da oldukça geniş yer veren 5. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali sergilerini gezerken, kentleri kıyaslama fırsatı da buluyorsunuz.

Asu Aksoy'un eş küratörlüğünde gerçekleşen 'Test Site İstanbul' proje sergisi, 13 Ekim - 12 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Tasarım Bienali kapsamında ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :