“Yeşil mimarlığı kurumsallaşmadan eleştirmek, samimi olanlara geri adım attırıyor”

27 Temmuz 2012

Az önce topografyayla uyumdan bahsettiniz. O uyumu Göktürk Yaşam Merkezi projenizde de fark ettim.

Erdal Özyurt: Bunu moda olduğu ya da ekolojik olduğu için tercih etmedik. O programın orada olması gerekiyordu, dolayısıyla yeşille bütünleştirdik.


  Göktürk Yaşam Berkezi / Kemerburgaz. - İstanbul

Tam da bu noktada, ekolojik mimarlık ve yeşil bina konularına nasıl yaklaştığınızı öğrenebilir miyiz?

Erdal Özyurt: Yeşil meselesinde benim fikrim, moda bile olsa çok doğru olduğu yönünde.

Peki bu projenizde işverenin o yönde bir talebi olmuş muydu?

Esin Tercan: Hayır, tam tersine hep işvereni ikna etmeye çalışıyoruz. Ekolojik yapı sistemleri ilk yatırım olarak daha pahalı çözümler fakat mimar olarak görevimiz onları ikna etmek. Özellikle eğitim yapılarında, öğrencilerin bunu yaşayarak öğrenmeleri ve devam ettirmeleri açısından projelerimizde çevreci öğeler kullanmaya önem veriyoruz.

Erdal Özyurt: Ahmet'in uzmanlık alanı o zaten, doktorası bunun üzerine…

O zaman siz şu anki durumdan belki daha büyük rahatsızlık duyuyorsunuzdur?

Ahmet Tercan: Hayır, aslında ben bu konunun çok fazla eleştirilmesine karşı çıkıyorum. Yeşil bina konseptleri bir taraftan çok ticari bulunuyor. "Sertifikalandırmalar bir tür pazarlama aracına dönüşmüştür" gibi, bence çok da doğru olmayan bir eleştiri söz konusu. Tabi ki bu eleştirinin doğru olduğu yerler var fakat böyle bir şey hayata geçerken başka çareniz yok. Başlangıçta bir adım geri alacaksınız ki onun devamında birkaç adımlık bir sıçrama yapabilesiniz. Yani burada bazı olumsuzlukları da kabul etmek durumundayız.

Erdal Özyurt: Çünkü konu, bunları tolere edebilecek bir konu; modaysa moda, reklamsa reklam…

Ahmet Tercan: Gerçekten samimiysek ve bunu yerleştirmek istiyorsak, samimi olmayanları da dışlamamak lazım. Çünkü o da buna hizmet ediyor ve bu kriterler bir süre sonra gerçekten kurumsallaşacak. Esasen o kurumsallaşma olduktan sonra eleştirmek, daha özgün ve kalıcı değerleri belirlemek lazım. Ama bir şeyi daha oluşum aşamasında olmuş, bitmiş, yerleşmiş gibi eleştirirsek o zaman gerçekten zarar veriyoruz. Bu defa konuyla samimi olarak ilgilenen, samimi olarak bir şeyler yapmak isteyenler geri adım atıyor. Yeşil mimarlık ve ekolojik yaklaşımlar konusunda mimarların görevi, eleştirmekten çok, inandırıcı örnekler ortaya koymak olmalı. "Bu bir pazarlama taktiğidir" deyip bunun dışında durmak çok hatalı bir tavır.


  C&A Evleri / Bolu

 


Kadıköy'den Ortaköy'e, Üç Duraklı Bir Başarı Hikayesi
Kamusallık, Ekoloji, Sanal Medya Çerçevesinde Konjonktürel Bir Okuma
Hedef: Daha Bol Vakit, Az ve Öz Proje
Tasarım Ekibi ile...
Uygulama Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :