Mustafa Ay

26 Temmuz 2012

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2012 mezunuyum.

Ahmet Hoca'yı okuldan tanıyorum. Birlikte gittiğimiz bir workshop'ta ofisle ilgili bir sunum yapmıştı. O sunumdaki projeleri görünce bayağı heveslendim. Oldukça büyük ölçekli projeler yapıyorlardı. Şansımı denemek istedim, kendisiyle konuştum ve o şekilde ofise dahil oldum. Benim dışında bir şehir plancısı daha var; Sırma. Ama o daha çok idari işlere bakıyor, pek proje çizmiyor. Genelde ihale işlerine bakıyor, satınalma yapıyor.

Norm Mimarlık ilk ofis deneyimim. Buradaki çalışma ortamını çok seviyorum. Bazen çok yoğun oluyoruz ama arkadaşlık ortamı olduğu için herkes birbirine yardımcı oluyor. İşleri bir şekilde yetiştiriyoruz. Ofisten çıktığımızda gidip birlikte yemek yiyoruz.

Yaptığım projelerden de gayet memnunum. Hemen hemen her projeye, her konuya hakim olmaya başladım. Yarı zamanlı çalışırken daha son andaki işleri yetiştirmeye çalışıyordum. Şimdi daha rahat açıkçası. İş planımı kendime göre yapıyorum. Ya da bazen ben bölüştürüyorum, başkaları bana yardım ediyor. İşimi ne zaman yetiştirmem gerektiğini biliyorum. Her aşamada da katılıyorum işlere. Mimari proje çizmeyi de bayağı öğrendim. Tam bir okul gibi burası… Ofisin uygulama tekniği de oldukça iyi. Bazen dışarıdan gelen projeleri görüyorum, hangi çizginin ne olduğu anlaşılmıyor. Bizdeki sistemse tertemiz. Burayı bir okul olarak görüyorum açıkçası. Ahmet Bey'le Erdal Bey de hoca oldukları için bir yandan öğretiyorlar da. Çıktıyı alıp geliyoruz, üzerinde konuşuyoruz, örnekler bulup anlatıyorlar. O yönden çok memnunum.

Bir de farklı bir konuyla ilgilendim için bana keyifli geliyor. Belki planlama yapsam bu kadar memnun olmayabilirdim. Her gün yeni bir şey öğreniyorum. Kabul edilirsem yüksek lisansımı mimari tasarım alanlında yapmak istiyorum. Sonra da şehir planlamayla mimarlığı kombine edip, kent estetiği üzerine çalışmayı düşünüyorum.


Kadıköy'den Ortaköy'e, Üç Duraklı Bir Başarı Hikayesi
Kamusallık, Ekoloji, Sanal Medya Çerçevesinde Konjonktürel Bir Okuma
Hedef: Daha Bol Vakit, Az ve Öz Proje
Tasarım Ekibi ile...
Uygulama Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :