“Sanal medya, bütün yaklaşımımızı etkileyen bir güce kavuştu”

27 Temmuz 2012

Güncel projeleriniz arasında özellikle vurgulamak istediğiniz başka bir proje var mı?

Ahmet Tercan: Yarışmalar konusuna geri dönmüş oluyoruz ama Truva Müzesi yarışmasına katılmak da bizim için önemli bir deneyim oldu. Bundan önce Türkiye'de en son 1995 yılında mimari proje yarışmasına girmiştim.

Bu süreçte gördüğüm en önemli değişiklik, sanal medyanın projeleri dönüştürme ve etkileme potansiyeli oldu. Bu hakikaten önemli bir değişim. Artık iletişim teknolojileri bütün yaklaşımımızı etkileyen bir güce kavuştu.

İletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte projeler büyük bir hızla bütün dünyada yayılıyor. İstanbul'da yaptığınız bir proje birkaç dakika içinde dünyanın her noktasına ulaşıyor. Bu hız da kaçınılmaz olarak bir çeşitlilik getirdi.

Ben öğrenciyken iyi çizilmiş, iyi düşünülmüş projelere çok zor ulaşırdık. 1970 ve 80'lerdeki nadir kaliteli projeye karşın, özellikle 2010'dan sonra bu anlamda çok yüksek bir üretim ve yaygınlık var. Öyle ki konsept proje açısından artık görülmedik hiçbir şey kalmadı. Yeni bir düşünce, yeni bir tasarım yaklaşımı bulmanız artık neredeyse imkansız.


  Bilgi İşlem Merkezi / Gebze - İstanbul

Projelerdeki geleneksel olmayan düşüncelerin tasarıma yansıması inşaat sektörünü zorlamaya başladı. İnşaat sektörü de tasarımın geleneksel olmayan tavrına ayak uydurmak için kendini sürekli yenilemek zorunda hissetti. Öte yandan, mimarın binayı nasıl inşa edeceği, hangi malzemeyi seçeceği, bu malzemeyi nasıl detaylandıracağı, iki malzemeyi nasıl yan yana getireceği, arkitektonik değerleri nasıl kullanacağı çok önem kazandı.


  Enkay Group Ofis Binası Ek Bina / Ümraniye - İstanbul


Zaha Hadid'in projesine iç mekan düzenlemesi

Peki şu anda yurtdışında yapmakta olduğunuz projeler var mı?

Esin Tercan: Türkmenistan'da olimpiyat köyü içindeki iki yerleşkenin projelendirilmesi ile ilgileniyoruz. Bunun dışında Paris'te bir proje ile ilgili olarak bir Fransız mimarlık ofisi ile işbirliği yapacağız.

Ahmet Tercan: Paris'teki Roissy Havaalanı yakınında bir fuar merkezi… Ama Avrupa'daki kriz nedeniyle o proje şu anda askıda.

Esin Tercan: Yurtdışındaki en yeni projemiz, Zaha Hadid'in Azerbaycan'da yaptığı müzenin iki bölümünün iç mekan düzenlemesi. Bu bizi çok heyecanlandırdı. Projelerimiz onaylandı, şimdi uygulaması yapılacak.


  Arap Havayolları Binası, Libya


Kadıköy'den Ortaköy'e, Üç Duraklı Bir Başarı Hikayesi
Kamusallık, Ekoloji, Sanal Medya Çerçevesinde Konjonktürel Bir Okuma
Hedef: Daha Bol Vakit, Az ve Öz Proje
Tasarım Ekibi ile...
Uygulama Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :