“Türkiye için verimli olabilecek ofis büyüklüğünün sınırındayız”

27 Temmuz 2012

Önümüzdeki süreçte Norm Mimarlık olarak kendinize belli hedefler koydunuz mu? İçinizde ukde kalan şeyler var mı?

Erdal Özyurt: Türkiye için verimli olabilecek ofis büyüklüğünün sınırındayız. Burada orta büyüklükte bir büroyu bile yönetmek çok zor. İş adamı oluyorsunuz o zaman. Projeyle ilgilenmeniz gerekmiyor, tasarımları başka birisi yapıyor. Esas mesele, bu fedakarlığa razı olup olmadığınız. Bu da kimsenin istediği bir şey değil gibi geliyor bana…

Ahmet Tercan: Gerçekten çok seri üretim yapan bu tür büyük bürolar var. Tabi burada, seri üretim mutlaka kötü olur demek istemiyorum. O da yanlış bir kanı…

Bunun bir yöntemi, yetkiyi çekirdek kadrodaki proje yöneticilerine vermek…

Ahmet Tercan: Bir tanesi dediğiniz gibi aynı ofis içerisinde küçük kâr merkezleri oluşturarak, 3-4 tane ya da 5-10 tane küçük ofis yaratarak bunu sağlamak. Türkiye'de de en çok kullanılan yöntem bu.

İkincisi ise, tek tip ya da sınırlı tipolojiyle çalışarak projeleri tek merkezden üretmek. Alışveriş merkezi yapan ofisler bu düzende çalışıyor. Dediğim gibi bunların mutlaka kalitesiz olduğunu asla düşünemeyiz. Aynı şekilde küçük ofislerin kaliteli proje ürettiği de geçerli bir argüman değildir.

Bizim hedefimiz ne diye düşündüğümde, gelecekte belki daha sınırlı sayıda projeyi daha çok zaman kullanarak yapmak ve…

Erdal Özyurt: …daha çok para kazanmak. (gülüyorlar)

Ahmet Tercan: Kaliteye ulaşmanın ön koşulları bunlar gibi görünüyor.

Erdal Özyurt: Ahmet'in söylediklerine bir ilavem olacak. Akademi'de Sedad Hakkı Eldem'in asistanıydım. Kendisine çok hayrandık, neredeyse tapınıyorduk. Fakat asistanı olduğum zaman gördüm ki, hayatından çok şikayetçi… Hiçbir zaman istediğini başaramamış bir insan izlenimi bıraktı bende. İstediği malzemeyi kullanamamış, istediği gibi yapamamış, inşa ettikten sonra binasını değiştirmişler, bozmuşlar… Bunlardan çok şikayet ediyordu ve bu beni çok şaşırtmıştı. Az önce Ahmet'in anlattığı çok da mümkün değil galiba…

Esin Tercan: Ben bu konuya daha pozitif bakıyorum.

Erdal Özyurt: Bunu bilerek onu istemek lazım. Yani Sedad Bey şikayet ediyorsa Türkiye'de durum çok vahim demektir. Cumhuriyet tarihinin herhalde en başarılı mimarından söz ediyoruz. Memnun kaldığı tek bir binası yoktu.

Ahmet Tercan: Eldem'in çok müşkülpesent bir insan olduğunu düşünüyorum. O kriterlerle bugünküler aynı değil…"Ekibe birini alırken uzun vadeli düşünüyoruz"

Son olarak Norm Mimarlık'a katılmak isteyenlerde ne gibi kriterler aradığınızı öğrenebilir misiniz?

Esin Tercan: Seçim yaparken genel eğitimi, kültürü ve mimarlığa olan ilgisi bizim için öncelikli oluyor. Genelde Ahmet'in ve Erdal'ın üniversiteden beğendiği öğrencileri bünyemize katmayı tercih ediyoruz.

Ahmet Tercan: Diğer ofisler nasıl bilmiyorum ama biz neredeyse hiçbir zaman ihtiyaca dayalı olarak eleman almadık. Beğendiğimiz öğrencileri bir şekilde ekibe katıyoruz. Uzun vadeli düşündüğümüzü de belirtmek isterim. Burada bizimle birlikte şekillenip bu ekibin bir parçası olacağını düşündüğümüz arkadaşlarla çalışıyoruz.


Kadıköy'den Ortaköy'e, Üç Duraklı Bir Başarı Hikayesi
Kamusallık, Ekoloji, Sanal Medya Çerçevesinde Konjonktürel Bir Okuma
Hedef: Daha Bol Vakit, Az ve Öz Proje
Tasarım Ekibi ile...
Uygulama Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :