Erdem Mimarlar Kanada'daki Başarısını Sürdürüyor

mimarizm.com / 19 Ocak 2012

Erdem Mimarlar, Kanada'da düzenlenen bir yarışmadan daha ödülle dönüyor. Sunay ve Günay Erdem kardeşler, San Francisco merkezli bir kuruluşun, Kanada'nın kırsal bir kasabanın iki nehir yakasını bağlamak amacıyla düzenlediği uluslararası yarışmada birincilik ödülüne değer görüldü. Ofis, geçtiğimiz ay (Aralık 2011) Vancouver için açılan kentsel tasarım yarışmasında da birinci gelmişti.


   Proje Ekibi:
Erdem Mimarlar / Sunay Erdem, Günay Erdem
   Danışmanlar: Prof. Dr. Alper Çabuk, Aslı Tulay Erdem, Serpil Öztekin Erdem
   Proje Asisanları: Serhat Ulubay, Metin Doğan, Altay Çinibulak, Ada Erdem


Sunay Erdem, birinci seçilen projeleri hakkında şu bilgileri paylaştı: 

"Proje alanına bakınca, hemen bir yeşil kırsal doku göze çarpmakta. Bu doku, Icelandic nehri ile iki yakaya bölünüyor. Bizim temel fikrimiz ise, iki yakadaki yeşili birleştirmek oldu. Bu amaçla çok kollu bir yaya geçidi önerdik. Bölge organik bir dokuya sahip olduğundan, birçok noktadan birçok noktaya ulaşım sağlanması gerekiyor. Yaya köprüsü nehrin farklı noktalarını birleştiriyor. Bu birleşme esnasında yeşil doku da 'örülmüş' oluyor."

Günay Erdem ise, gelişmiş ülkelerde yarışma jürilerinin sadece mimarlardan oluşmadığını, kent halkın görüşlerinden, yöneticilerin görüşlerine varıncaya dek ciddi bir süreçten geçildiğini ifade etti. Tasarımlarında ekolojik etkenleri her zaman önemsediklerini söyleyen Erdem, yarışma konusu ister kentsel dönüşüm ister tek başına bir bina olsun, mutlaka doğa ile bağlantı kurduklarına dikkat çekti. 
 
Projenin danışmanı Anadolu Üniversitesi Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alper Çabuk da her üç yarışmada kullanılan 'peyzaj şehirciliği' kavramının dünyada McHarg'ın 'doğa ile tasarım' felsefesinden hareketle başlayan ve peyzaj özelliklerine bağlı kentsel gelişim süreci arayışlarının, günümüz koşullarında optimize edilmiş yeni bir yorumu olduğunu ve Kuzey Amerika ülkelerindeki bazı şehirlerin bu ruh ve felsefe ile planlandığını bildirdi.

Yurtiçi - yurtdışı ayrımı olmadan çalıştıklarını belirten Sunay Erdem, bu kapsamda dünyanın genelini kapsayan projeler ürettiklerini; Türkiye'de gerçekleştirmekte oldukları projelerin yanı sıra, Teksas'ta sel tehdidi altındaki bir alanın islahı ile Yeni Zelanda'da bir kent meydanı düzenlemesi üzerine çalıştıklarını sözlerine ekledi.


İlişkili Haberler
Mesleki Seçim ve Mimarlık Yaklaşımı
İlişkili Haberler
Yarışmalar ve Uygulamalar Üzerine
İlişkili Haberler
Mimari Ekip
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :