Erdem Mimarlar Napolyon'un Cephaneliğini Yenileyecek

mimarizm.com / 20 Haziran 2014


Napolyon Bonapart tarafından 1862 yılında faaliyete geçirilen La Spezia cephaneliği için açılan kentsel tasarım yarışmasında Erdem Mimarlar'ın projesi birinci seçildi.


"La Spezia Arsenale 2062" adlı uluslararası proje yarışması iki yıl sonra sonuçlandı. Jüri; program, özgün detay, tasarım ve yaratıcılık gibi kriterleri dikkate alan projeler arasından belirlediği beş finalist arasından Erdem Mimarlar'ı birinci ilan etti.Napolyon'un talimatıyla inşaatına 1857 yılında başlanan Arsenale militare marittimo di La Spezia (La Sapieza Cephaneliği) 1862 yılında faaliyete geçti. İkinci Dünya Savaşı'nda bombalanan cephanelik tamir edildikten sonrasavaş gemilerine ev sahipliği yaptı. Günümüzde işlevini yitiren La Spezia, kentte atıl bir alana dönüştü. Tarihi cephaneliğin kent yaşamına yeniden kazandırılması için açılan yarışmaya dünyanın dört bir yanından mimarlar başvurdu.

Yarışmanın sonuçları, 21 Mayıs 2014 tarihinde yapılan jüri değerlendirmesini takiben, Murati Vivi derneği ve Arsenale 2062 yarışma ekibi tarafından 10 Haziran'da açıklandı. Murati Vivi dernek konseyi, mimar Fabio Baccini, mimar Daniele Lauria ve NIP Magazine editörlerinden oluşan jüri, finale kalan projeleri program, detaylar, yaratıcılık, körfezle kurulan ilişki, genel kompozisyon ve görünüm kriterlerine göre puanladı.

Değerlendirme sonucunda, Sunay ve Günay Erdem'in "Peace Island" adlı projesi en yüksek skoru elde ederek birinci ilan edildi. İkinciliğe "Arsenale la Spezia 2062" projesi ile Hollanda'dan Gijs Braakman, üçüncülüğe ise "Open Spaces" projesi ile İtalya'dan Francesco Bellotto değer görüldü.

Sunay Erdem, birinciliği kazanan projeleri hakkında şu bilgileri verdi: 

"Dünyadaki savaşlar henüz bitmemiş olsa da La Spezia cephaneliği işlevini çoktan yitirdi. Dünyaya eninde sonunda barış hakim olacak. La Spezia buna simge olabilir düşündük. Çok basit bir fikirden yola çıkarak, cephaneliği silahla anılan bir alandan, barışı simgeleyen barış adalarına dönüştürmeye karar verdik."

Günay Erdem ise şunları söyledi: 

"Cephane limanını barış adalarına dönüştürürken bu adalardan ilkini, insanların sosyalleşeceği meydanlar, kafeler, restoranlar, sinemalar, barlar ve kitapçıları içerecek şekilde kurguladık. İkinci ada, barışı simgeleyen hayvanlar ile hayvanların birlikteliğini gösteren bir hayvanat bahçesi adası. Üçüncü ada ise barışın en büyük simgesi çiçeklerin yetiştiği doğal bitki adası..."

Yarışmada ayrıca, Haziran ayı boyunca Facebook üzerinden yapılacak oylama sonucunda Halk Ödülü'nün sahibi belirlenecek.

Ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız. 


Birinci:


"Peace Island", Sunay ve Günay Erdem, Türkiye


İkinci:


"Arsenale la Spezia 2062" Gijs Braakman, Hollanda


Üçüncü:


"Open Spaces", Francesco Bellotto, İtalya 


Dördüncü:"Temport City", Tal Ashkenazi, İtalya/İsrail


Beşinci: 


"La Spezia in Freedom", Vittorio Quagliata ve Roberto Pena Schneiter, Uruguay

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :