"Sağ kolumuz diyebileceğimiz bir çekirdek kadro oluşturmak istiyoruz"

07 Ekim 2011

Büyümeyi tasarladığınıza göre yeni dönemdeki hedeflerinizle devam edelim…

GE: New York'taki ofisimizi daha faal hale getirmek istiyoruz. Genç arkadaşlarla çalışıyoruz diyoruz ama artık bir yandan da çekirdek kadromuzu oluşturmalıyız. İnsanları yetiştirmekten yorulduk, yanımızda kalmalarını istiyoruz. En azından sağ kolumuz diyebileceğimiz beş kişilik bir çekirdek kadromuz olmalı.

Peki gidiş sebepleri neler? Yarışma dönemlerinde geçici olarak çalışmaları mı? Anladığım kadarıyla gelen severek çalışıyor…

GE: Kimi ofisler sözleşmelerine, "maksimum iki yıl çalışacak" gibi maddeler koyuyorlar. İki yılın sonunda, çalıştıkları kişilerin büroya olan katkılarının azaldığını düşünüyorlar. Bazen 3-4 yıllık istisnalar oluyor ama genelde iki yılı aşmamaya çalışıyorlar. En azından çekirdek kadronun oluşumu için böyle bir yöntem izlemeyi doğru bulmuyorum. Burada on yıllarını harcayacak bir ekibe sahip olmak istiyoruz.

Bu görüşün tam tersini savunan ofisler de var; belli bir kurumsal kimlik oluşturmak için devamlılığa önem veren…

GE: Mesleki bir arkadaşlığınız oluşuyor. Nasıl ki hayatınız boyunca edindiğiniz arkadaşlardan geriye beş on samimi arkadaşınız kalıyorsa, biz de ofisimizde mesleki anlamda bunu elde etmeye çalışıyoruz. Sonuçta burada çalışan herkesle aramız iyi ama kimi askere gidiyor, kimi şehir değiştiriyor, kimi evlenip başka bir mesleği seçiyor ve bir şekilde kopuyoruz. Biraz da rafine bir mesleki üretim hedeflediğimiz için buna dayanamayanlar da oluyor.

Koşullar daha zorlayıcı olduğu için İstanbul'daki çalışanlar daha cefakar olabilir mi? Ankara'da o zorluğa gelemiyorlar mı acaba?

GE: Aslında ben tam tersini düşünüyorum. Gerek Ankara'daki gerekse diğer Anadolu kentlerdeki üniversitelerinden gelenlerin, İstanbul'daki üniversitelerden yetişenlere göre daha mütevazı, daha çalışkan, daha azimli olduğunu görüyorum. O nedenle de Ankara'nın iyi bir lokasyona sahip olduğunu düşünüyorum. İstanbul bir metropol ve orada insan parayı daha bir sevmeye mi başlıyor, bilemiyorum. Anadolu'da işler daha söze, güvene dayalı yürüyor. Sonuçta büyüme hedefimize ilişkin olarak bunları söyleyebilirim.Mesleki Seçim ve Mimarlık Yaklaşımı
Yarışmalar ve Uygulamalar Üzerine
Mimari Ekip
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :