Erdem Mimarlar 'Kütük Evler' ile Ödülleri Beşledi

mimarizm.com / 15 Ekim 2012

San Francisco'da 'Habitat For Humanity' tarafından düzenlenen 'İnsanlık İçin Ev' yarışmasında ilk dörde girmeyi başaran Erdem Mimarlar, son iki yıl içerisinde beşinci uluslararası ödüllerini elde etmiş oldu.

 

2020 San Francisco'su için, 'Build for humanity with us!' (İnsanlık için bizimle birlikte inşa edin) sloganıyla yeni konutlar üreterek eski mahalleri yenilemeyi amaçlayan yarışmaya, ABD'nin dört bir yanından 27 proje katıldı.

Erdem Mimarlar'ın ödüle değer görülen projesinde önerilen evler, doğanın temel malzemelerinden ahşabın en doğal hali olan kütüklerden oluşuyor. Tek kişilik konutlardan, 3-5 kişilik aile konutlarına kadar dinamik bir aile yapısına hizmet edecek evler, ihtiyaca göre yatay ve düşeyde modüler olarak genişleyebilmekte...Proje Ekibi: Sunay Erdem, Günay Erdem, Uğur Kara
Danışman ve Yardımcılar: Kaan Tuna, Serhat Ulubay, Oğuzhan Girgin, Brazer Bozlak, Oktay Kara, Mehmet Emin Daş, Gökhan Koç, Aslı Tulay Erdem, Serpil Öztekin Erdem, Ada Erdem, Yaser CanAtılım Üniversitesi Mimarlık Bölümü'
nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışan peyzaj mimarı Sunay Erdem, San Francisco'daki San Bruno Dağlarının eteklerinde, ağaçların bol olduğu bir alan için önerdikleri bu konutların, kurumuş ağaç kütüklerinin bol olduğu ormanlık alanda gönüllüler tarafından kolayca inşa edilebileceğini vurguladı.

Mimar Günay Erdem ise 'Habitat Evi' niteliğindeki bu konutların basit, pratik ve modüler bir yapıda olduğunu belirterek; "Amerika'da doğa ile iç içe yaşama önem verilmeye başlandı. Artık klasik yalı baskı Amerikan evleri yerine daha doğal çözümlere gidiliyor" dedi.

Erdem Mimarlar; Reykjavik, Vancouver, Riverton ve New York'ta kaydettiği başarının ardından, San Francisco'daki yarışmayla birlikte beşinci uluslararası ödülü elde etmiş oldu. 

'İnsanlık İçin Ev' yarışmadasında ödüle değer görülen ekipler şöyle sıralanıyor:

1. Ödül: Robert Collins (Berkeley, CA)
2. Ödül: Keith Rivera (Santa Barbara, CA)
3. Ödül: Niv Ben-Adi (Maplewood, NJ)
4. Ödül: Sunay Erdem, Günay Erdem, Uğur Kara (NYC)


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :