Erdem Mimarlar'ın İkiz Kulesi New York'ta Birinciliğe Değer Görüldü

mimarizm.com / 28 Mayıs 2012

Mimarizm'in 'Çat Kapı' uğraklarından Erdem Mimarlar, yurtdışı başarılarına bir yenisini ekledi. Sunay Erdem ve Günay Erdem , "2030 Yılında New York'ta Apartman Yaşam Kültürü Nasıl Olacak?" yarışmasından da birincilikle döndü. Ankara merkezli pratik; Reykjavik, Vancouver ve Riverton'ın ardından New York projeleri ile son iki yıl içerisinde Kuzey Amerika'da üçüncü, dünya genelinde ise dördüncü birincilik ödülünü almış oldu.


 Proje Ekibi: Erdem Mimarlar | Sunay Erdem, Günay Erdem
 Danışmanlar: Serhat Ulubay, Kaan Tuna, Aslı Tulay Erdem, Serpil Öztekin Erdem
 Yardımcılar: Ada Erdem, Atilla Erdem


Erdem kardeşlerin tasarladığı yaşam biçimi, 2030 yılında dünya nüfusunun yüzde 60'ının yaşayacağı öngörülen apartman tipolojisine yeni bir yaklaşım getiriyor. Hürriyet Gazetesi'nde yayımlanan habere göre, ödüllü projenin amacı, apartman yaşamındaki bütün gereksiz donatıları kaldırıp, daha az maliyet ile daha basit bir yaşam oluşturmak. Bunun için 32 metrekarelik çekirdek bir dairede kompakt bir yaşam öngörülüyor. Daire, sabah ev sakinleri uyanıp kahvaltılarını yaptıktan sonra, gerektiğinde ofis mekanına dönüşüyor, gece ise tekrar aile yaşam ünitesi görünümüne bürünüyor.

Sunay Erdem, projeye ilişkin yaptığı açıklamada esnek tasarımı yaşam kulelerinin konut bahçelerinde de uyguladıklarını vurgulayarak, konut yaşamında yeşilin gereksinimine değindi. Erdem, sadece göze hitabeden yeşil cephelerden ziyade yeşilin konut yaşamına gerçek katkı sağlamasını amaçladıklarını belirtti.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :