Emek Sineması için Yürütmeyi Durdurma Kararı

mimarizm.com / 13 Ocak 2015


Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, bugün (13 Ocak 2015) düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin en eski sinema salonlarından biri olan Emek Sineması'nın yerinde yükselen projeyle ilgili İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin Karaköy binasında gerçekleştirilen toplantıya, mimar Mücella Yapıcı ve avukat Can Atalay konuşmacı olarak katıldı.

Bu itibaren Emek'te yapılacak tüm işlemlerin suç sayılacak

Mücella Yapıcı, toplantıda yaptığı açıklamada 19 Aralık 2014 tarihinde oybirliği ile alınan yürütmeyi durdurma kararının projede 'kamu yararı olmadığı' gerekçesiyle alındığını ifade etti. Kararın kendilerine 8 Ocak 2015'te tebliğ edildiğini, bu tarihten itibaren Emek Sineması'nda yapılacak tüm işlemlerin suç olduğunu vurgulayan Yapıcı, Emek Sineması'nın yıkımına karşı yürütülen hukuki mücadeleye ilişkin bir sunum yaptı, ardından da açıklamayı paylaştı.Verilen kararın gecikmiş de olsa haklı olduklarının kanıtı olduğunu ve önemli olduğunu vurgulayan Yapıcı, "Emeği ve yıkım sürecini unutacaklar diyenler yanılıyorlar. Kentimize, emeğimize, mesleğimize, değerlerimize yapılan hiçbir saldırıyı unutmadık, unutmayacağız. Ve tüm ilgililer kültür, tarih ve doğal varlıklarımıza karşı işlemiş oldukları tüm suçlar için yargı ve kamuoyu önünde hesap verene kadar, yasal ve toplumsal mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

Mahkeme süreci nasıl ilerledi?

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına karşı yapılan itirazı değerlendirerek 19 Aralık 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, "kamu yararı ve hukuka uyarlılık bulunmadığı" ve "tarihi ve kültürel mirasların telafisi güç, hatta imkansız zararların doğmasına yol açacağı" gerekçeleriyle bu kararı aldığını kaydetti.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, böylelikle "yürütmeyi durdurmaya yapılan itirazı" kabul ederek İstanbul 9. İdare Mahkemesi'nin 20 Kasım 2014'de aldığı kararı da ortadan kaldırarak, davayı 9. İdare Mahkemesi'ne iade etti. Mahkeme, daha önce Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Barış Çelikkan, Mehmet Ali Kaplan ve İlhan Turan hakkında verilmeyen soruşturma iznini de bozarak, bu kişiler hakkında soruşturma iznini verdi.

Emek Sineması'na ve kentine sahip çıkanlar, 17 Ocak Cumartesi günü saat 17.00'da Emek Sineması önünde buluşarak bir kez daha "Emek bizim, İstanbul bizim!" diyecek.


Kamer İnşaat: "Alınan karar uygulama projesini kapsamamaktadır"
 
Mimarlar Odası'nın açıklamasının ardından, Kamer İnşaat tarafından yapılan basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi:

"Şirketimiz tüm faaliyetlerini ilgili yasal düzenlemeler ve yargı kararları kapsamında yürütmektedir. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin 19 Aralık 2014 tarihinde almış olduğu karar şirketimize ulaşmış olup, hukuki danışmanlarımızla birlikte değerlendirme sürecimiz devam etmektedir. Diğer yandan söz konusu karar, avan proje aşaması ile ilgili olup, onaylanmış ve ruhsatlandırılmış hali ile devam eden uygulama projesini kapsamamaktadır.Cercle D'Orient binası ve Emek Sineması'nın evrensel koruma ilkelerine uygun olarak onarılıp projelendirilerek asli işlevleriyle acilen toplum hizmetine sunulması konusunda, daha önce de kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz üzere, büyük bir hassasiyet gösterilmektedir.

1884 yılında inşa edilen, sonrasındaki dönemde bakımsızlık ve yıkıma terk edilmiş olan Cercle D'Orient binası, tüm özgünlüğü ve taşıyıcı sistemiyle restore edilmiştir. Emek Sineması'nın Koruma Kurulu tarafından korunması emredilen bin 100 parçalık süslemelerinin onarım ve temizlenmesi Sayın Muharrem Özcan yönetimindeki 8 kişilik bir uzman restorasyon ekibi tarafından tamamlanmıştır. 600 metrekarelik tavan ve 250 metrekarelik duvar süslemelerinin yerine yerleştirmeleri ile ilgili mimari süreç başlamıştır. Yapılan plan dahilinde Emek Sineması'nın, diğer sinema salonları ile birlikte en kısa sürede sinemaseverlerin hizmetine sunulması hedeflenmektedir.

Kamuoyunun ilgisine saygı ile sunulur."


İlişkili Haberler
emeksinemasiniyasatalim.org'un kurucusu Mehmet Kurtkaya ile…
İlişkili Haberler
ŞPO'dan Akif Burak Atlar ile…
İlişkili Haberler
Projenin mimarı ile...
İlişkili Haberler
Emek emekçileri...
İlişkili Haberler
Kurumlardan...
İlişkili Haberler
Yazarlardan forum niyetine...
İlişkili Haberler
Sinemacılardan forum niyetine
İlişkili Haberler
Emek'e dair
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :