"Proje ile ilgili yansıtılan görseller hiçbir kurumca onaylı değildir "

20 Mayıs 2010

Görsellerde, Melek apartmanının üzerinde bir takım kütleler var. Bir eleştiri konusu da onlar oldu…

Her mimari projeyi rahatlıkla tenkit edebilirsiniz ya da göklere çıkarabilirsiniz. Siz beğenirsiniz ben beğenmem. Bu estetik kavramı içinde ele alınacak zor bir işlemdir. Hele böyle bütüncül yapılar topluluğu içerisinde bunları, bu kadar problemin içerisinde bir karara bağlayıp bir koruma projesi geliştirmek çok daha zordur.

Yazılı ve görsel basına veya başka ortamlara taşınan görseller hiçbir kurum tarafından onaylanmamış ve ne şekilde edinildiği belli olmayan görsellerdir. Avan proje aşamasında sahadaki kısıtlamaların ve müdahale yaklaşımlarını anlatmak için, farklı fonksiyonlardaki mekanları tanımlamaya yönelik estetik boyutu ele alınmamış çalışmalarımız, işte böyle bir uygulama yapılacak diye yansıtıldı, herkes de öyle olacakmış gibi zannetti.

Şu an oradaki kütleler kentsel site yarışmayan, kültür varlıklarından geriye çekilerek ortaya konmuş olan ve diğer yapıların yanında hiç bir iddiası olmayan kütlelerdir. Sadece bu yüzeyi oluşturmak için oradaki çatı formundan yararlanılarak oluşturulmuş, cephedeki geometriyi ifade eden bir takım geometrik çizgilerdir. Bu da tartışılabilir, bu böyle yapılmasaydı da şöyle yapılsaydı diye… Ama biz bunları tartışamıyoruz ki zaten, daha oralara gelemedik.

Size göre projede eleştirilebilecek bir nokta var mı?

Elbette, dünyada en kolay işlerden biri mimari bir ürünün eleştirilmesidir. Eleştirinin bütünü hiçe indirgemek yerine, bütünü inceleyerek yapıcı bir üslupla ortaya konulması daha doğru olacaktır. Evet, bence eleştirilebilecek hususlardan biri Emek sinemasının nakli. Nakil konusunda görüş ayrılığının olması çok doğal bir sonuç, fakat sorun şu ki bu görüş ayrılığı dışında yapılan hiç bir işe değinilmiyor. Bence meslek insanlarının ve bilim adamlarının, Cercle d'Orient'e, İpek sinemasına, Melek apartmanına, İsketinj apartmanına, arka parseldeki kültür varlıklarına müdahale yöntemlerini yansıtan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini ve eklerini gördüklerine dair önce bilimsel bir açıklama yapmaları gerekiyor. Bu yapıların yıkılmadığını gördükten sonra sinema salonunun taşınması ile ilgili görüş bildirmeleri gerekiyor. En güzel eleştirilerden biri, bir mizah dergisinde projeyi ele alan bir karikatürdü. Üslubu ve seviyesi mükemmeldi.


emeksinemasiniyasatalim.org'un kurucusu Mehmet Kurtkaya ile…
ŞPO'dan Akif Burak Atlar ile…
Projenin mimarı ile...
Emek emekçileri...
Kurumlardan...
Yazarlardan forum niyetine...
Sinemacılardan forum niyetine
Emek'e dair
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :