Güner Hergül

06 Mayıs 2010Tan ve Lale sinemaları
da dahil olmak üzere 57 yıl boyunca pek çok sinemanın gişesinde çalışan Güner Hergül, son 25 yılını geçirdiği Emek sineması için "orası benim evim" diyor. Hergül'e "sokağından bile geçmeye dayanamıyorum" diye anlattığı Emek sinemasının kendisi için ne ifade ettiğini sorduk.

Emek sineması sizin için ne ifade ediyor?

Emek sineması benim hayatım… 1985 yılında çalışmaya başladım, 25 sene dirsek çürüttüm ben Emek sinemasının gişesinde. 25 sene sanki iş yerinde değil de evimde çalıştım ben. Orası benim evimdi. (Ağlamaya başlıyor.) İsmet bey, Süheyla hanım… Biz bir aile gibiydik.

Ve sonra Emek sineması kapandı….

Evet, cep sinemaları çıkınca izleyici iyice azalmıştı. Cep sinemaları küçücük aslında, bizimki ferah bir sinemaydı oysa. Burada oturan rahat ederdi. Biz bile sabahları geldiğimizde çayımızı salonda içerdik, ferah ferah. Ama izleyici azalmıştı işte. Çünkü bizim bir tek salonumuz vardı ve tek bir film gösteriyorduk.

Bir de Demirören binasının inşaatının başlaması bizi mahvetti. Üçgenimizi kırdılar, afiş asamaz olduk. Zaten astığımız afişleri de indirdiler. Afiş asalım ki reklamımız olsun! Demirören binasının sokağa doğru taşmasından dolayı, sokak küçüldü ve üçgenimizi tekrar oraya koymak mümkün olmadı. Ayrıca o inşaat için sokağa sürekli kamyonlar giriyordu ve bunlar bizim sinemanın önünün çökmesine de neden olmuştu…

Böyle olunca biz de sinemayı kapatmak zorunda kaldık. Bir yer kapandığı zaman da rant için orayı yıkıyorlar zaten. Beyoğlu'nda bunun gibi bir sürü örnek var.

Peki, Emek sinemasını üst kata taşıyacaklarını söylüyorlar. Sizce Emek sinemasının hafızalarda kalması için bu yeterli olur mu?

Bizim sinemayı görmek için yurtdışından bile geliyorlardı. O kadar güzel bir sinema... Bu sinemanın sadece süslerinin üst kata taşınması saçmalık! Üstelik engelli vatandaşlar bile bizim sinemaya rahatlıkla girebiliyorlardı. Eğer sinema üst kata taşınırsa onlar nasıl yukarı çıkacak? Asansör mü yapacaklar engelliler için?

Biz sinemamızın yıkılmasını istemiyoruz ve yıkılmaması için de elbirliğiyle mücadele edeceğiz.


emeksinemasiniyasatalim.org'un kurucusu Mehmet Kurtkaya ile…
ŞPO'dan Akif Burak Atlar ile…
Projenin mimarı ile...
Emek emekçileri...
Kurumlardan...
Yazarlardan forum niyetine...
Sinemacılardan forum niyetine
Emek'e dair
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :