Emek Sineması Projesi, SALT Beyoğlu'nda Masaya Yatırılıyor

mimarizm.com / 12 Ekim 2011
Emek Sineması Projesi, SALT Beyoğlu'nda Masaya Yatırılıyor


Projenin basına yansıyan temsili görseli

SALT Beyoğlu, İstanbul'un merkezinde planlanmakta olan uygulamaları yeniden düşünmeye davet eden atölye dizisi "Yapım Aşaması: Beyoğlu"nun üçüncü etkinliğini, 15 Ekim Cumartesi günü saat 14:00'te gerçekleştirecek. Beyoğlu için planlanan değişimleri tartışmaya açan atölyede, İstanbul sinema kültürünün simgesi niteliğindeki Emek Sineması'nın mimari projesi, bir kentsel dönüşüm projesi olarak değerlendirilecek.

Farklı meslek ve deneyimden kişilerin katılımına açık etkinlikte, Emek Sineması'nın içinde bulunduğu kompleksin yenilenme projesi üzerine fikir üretilecek. 19. yüzyılda Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından tasarlanan ve 1. derece tarihi eser özelliğini taşıyan binanın, başka hangi şekillerde yapılandırılabileceği tartışmaya açılacak.

Etkinlik kapsamında düzenlenen 8 atölyeye, "kültürel miras", "tarih", "tüketim" gibi kilit kavramların inceleneceği 8 bölümlük söyleşi dizisi eşlik ediyor. Sosyolog Volkan Aytar, Emek Sineması'nın ele alınacağı atölye öncesinde, tarihsel ve sosyolojik perspektiften İstanbul ve Pera/Beyoğlu'nun eğlence ve tüketim kültürü ile ekonomisi üzerine bir konuşma gerçekleştirecek. 14 Ekim'de yapılacak söyleşi, saat 18:30'da başlayacak.
 
"Yapım Aşaması: Beyoğlu" Sergisi
Rotterdam merkezli Bureau Venhuizen tarafından, Hollanda Mimarlık Fonu'nun desteğiyle düzenlenen sergiye eşlik eden etkinliklerde, Beyoğlu'nda gerçekleştirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projeleri, oyun formatındaki kavram geliştirme atölyesi eşliğinde tartışılıyor. Her oyun atölyesinin ardından, katılımcıların önerileri, SALT Beyoğlu'nun ikinci katında oluşturulan alanda duvara asılarak, serginin içeriği güncelleniyor. Atölyelere, Facebook'ta yer alan "SALT Online – Proje İstanbul" sayfasından kayıt yaptırılabiliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :