Emek sinemasının tarihi

06 Mayıs 2010

Beyoğlu'nun en eski sinemalarından biri olan Yeşilçam sokaktaki 875 kişilik salona sahip Emek sineması 1924 yılında "Melek" ismiyle sinemaseverlere hizmet vermeye başladı. Perdenin her iki tarafındaki, Art Nouveau tarzı melek figürlerinden ismini alan sinemanın ilk sahipleri, o dönem İpek ve Sümer sinemalarının da sahipleri olan, A. Saltiel ile H. Artidi'ydi.Daha sonra İpekçi kardeşlerin devraldığı sinema 1958 yılında Emekli Sandığı'na geçince adı "Emek" olarak değiştirildi. 1969 yılından itibaren 6 yıl boyunca Turgut Demirağ tarafından işletilen sinema, 1975 yılından beri Kurtuluş ailesince işletiliyordu.

Son yirmi yıldır İstanbul Film Festivali'nin ana mekanı olarak hizmet veren Emek, 1993 yılında ciddi bir restorasyondan geçmiş ve son olarak da 2000 yılında koltuklarını, ses düzenini yenileyerek, yeni açılan modern sinemalarla yarışacak bir teknolojiye kavuşmuştu.

Fakat Emek sineması, işletmecilerinin sinemayı açık tutma çabalarına rağmen 10 ay önce kapanmıştı.

Kültür Bakanlığı, Emek sinemasını da içine alan yapı adası için yeni bir projeye onay verirken, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, avan projenin iptali istemiyle dava açmıştı. Dava süreci devam ediyor. 


emeksinemasiniyasatalim.org'un kurucusu Mehmet Kurtkaya ile…
ŞPO'dan Akif Burak Atlar ile…
Projenin mimarı ile...
Emek emekçileri...
Kurumlardan...
Yazarlardan forum niyetine...
Sinemacılardan forum niyetine
Emek'e dair
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :