Hem Tarihi Salon Korunsun Hem Modern Bina Yapılsın

mimarizm.com / 12 Mayıs 2010


Mimarizm okurları, tarihi salonunun korunması halinde Emek sinemasının yerine modern bir binanın yapılmasına sıcak bakıyor.

Nisan ayı anketinde sorulan "Cercle d'Orient ve Yeşilçam Sokağı'ndaki İpek ve Rüya sinemaları ile birlikte yıkılarak yerine alışveriş merkezi yapılması planlanan, cephesi 2. Grup Kültür Varlığı statüsündeki Beyoğlu Emek sineması hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna, ankete katılan okurların %75,34'ü  "Emek sinemasının tarihi salonunun korunması takdiriyle modern bir binanın yapılmasına sıcak bakıyorum." diye cevap verirken %0,34'ü ise "Her ne kadar nostaljik olsa da 875 kişi ile aynı salonda film izlemekten hoşlanmıyorum. Bu salonun yerine, yapılması düşünülen alışveriş merkezi dahilindeki cep sinemalarını anlamlı buluyorum." dedi.

Okurların % 7,53'ü ise ankete "Yeşilçam Sokağı'nın en önemli simgelerinden biri olan Emek Sineması'nın cephesi korunarak dahi olsa yıkılmasına kesinlikte karşıyım." diye cevap verdi.

% 16,78 oranıyla ise ankete "Önemli olanın, 2. Grup Kültür Varlığı statüsündeki cephenin korunması olduğunu düşünüyorum. Cephe korunduğu takdirde iç bölümlerde değişiklik yapılabileceğini düşünüyorum." şeklinde cevap geldi."

Emek sinemasında nelerin olduğu ile ilgili detaylı bilgiye "Kentin Tozu" bölümünde yer alan haber dosyasından ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :