ICOMOS: Emek Sineması'nın "Taşınarak" Korunması Mümkün Değil!

06 Mayıs 2010

ICOMOS Türkiye, Emek sinemasının yapım teknolojisi açısından olduğu gibi, üslupsal olarak da aynen korunması gereken 1. derece eser niteliğinde olduğunu ifade ederek "Yıkıldıktan sonra benzer bezemeleri üzerinde barındıran bir başka mekan inşa edilmesi kuşkusuz mümkün; ancak, buna tarihsel çevreyi koruma değil, 'tarihsel gibi gözüken' bir yeni bina yapmak denir. Koruma ve restorasyon disiplini yeni malzeme ve tekniklerle 'sözde tarihsel' mekanlar inşa etme aldatmacasının bir diğer adı değildir." diyor.

Açıklama şöyle deniyor:

"Cercle d'Orient ve Emek Sineması'nın koruma statüsünün düşürülmesi ve yerine bir AVM yapılması, İstanbul'da geç 19. yy ile erken 20. yy'da ortaya konmuş en önemli tarihsel yapı topluluklarından birini ortadan kaldırır. Böyle bir girişim İstanbul'da tarihi çevrenin karşı karşıya olduğu en vahim saldırılardan biri olarak nitelenebilir. Cercle d'Orient ve Emek Sineması'nın üzerinde konumlandığı yapı adası 19. yy'ın ikinci yarısından başlayarak 1960'lara uzanan aralıkta İstanbul'da uygulanmış en gelişkin inşaat tekniklerinin ve bir dizi mimari üslubun düzeyli örmeklerini de içeriyor.

Yapım teknolojisi açısından olduğu gibi, üslupsal olarak da aynen korunması gereken 1. derece eser niteliğindedir. Bu denli önemli bir tarihi mekan yerinde ve özgün mimarisi ile korunmalıdır. Yıkıldıktan sonra benzer bezemeleri üzerinde barındıran bir başka mekan inşa edilmesi kuşkusuz mümkün; ancak, buna tarihsel çevreyi koruma değil, 'tarihsel gibi gözüken' bir yeni bina yapmak denir. Koruma ve restorasyon disiplini yeni malzeme ve tekniklerle 'sözde tarihsel' mekanlar inşa etme aldatmacasının bir diğer adı değildir."

Açıklamada kentsel dönüşüm kapsamında Emek sinemasının başka bir konuma, kota taşınarak korunacağı savunmanın hem koruma ilklerine aykırı hem de teknik olarak imkansız olduğu ifade ediliyor.


emeksinemasiniyasatalim.org'un kurucusu Mehmet Kurtkaya ile…
ŞPO'dan Akif Burak Atlar ile…
Projenin mimarı ile...
Emek emekçileri...
Kurumlardan...
Yazarlardan forum niyetine...
Sinemacılardan forum niyetine
Emek'e dair
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :