Türkiye'den İki Ofis WAF Ödüllerinden Birincilikle Dönüyor

mimarizm.com / 04 Kasım 2010
Barselona'daki Dünya Mimarlık Festivali (WAF) kapsamında gerçekleştirilen WAF ödülleri seçici kurul değerlendirmesinin bugün (4 Kasım 2010) düzenlenen ikinci turunda kazananlar açıklandı. Ödüle layık görülen mimarlık ofisleri arasında Türkiye'den iki ofis de yer alıyor. TOCA "Üretim, Enerji ve Dönüşüm", Erginoğlu&Çalışlar ise "Yeni ve Eski" kategorisinde birincilik ödülünü kazandı.


Tohum Tesisi Projesi, TOCA

Barselona'da düzenlenen ve dün itibariyle başlayan Dünya Mimarlık Festivali'nin ilk gün değerlendirmesi sonucunda, WAF Ödülleri'nin ilk 10 kategorisinin kazananları belirlenmişti. Festivalin ikinci gününde (4 Kasım 2010) Arata Isozaki'nin kapanış konuşmasının ardından söz alan World Architecture Community kurucusu Paul Finch, diğer 14 kategoride ödüle değer görülen ofisleri açıkladı. Kazananlar arasında Türkiye'den iki ofisin de yer alıyor olması sevinçle karşılandı.

TOCA (The Office of Contemporary Architecture), Azerbaycan Yevlakh'ta gerçekleştirdiği Tohum Tesisi Projesi ile "Üretim, Enerji ve Dönüşüm" kategorisinde birinciliği elde ederken; Erginoğlu&Çalışlar ise DDB Ofis Projesi ile "Yeni ve Eski" kategorisinin birincisi oldu.


DDB Ofis Projesi, Erginoğlu&Çalışlar

TOCA ve Erginoğlu&Çalışlar böylelikle Arata Isozaki, Enrique Norten, Barry Bergdoll, Kathryn Gustafson ve Hanif Kara'dan oluşan WAF süper jürisi tarafından değerlendirmesi gerçekleştirilecek olan "Yılın Binası" ödülü için de yarışmaya hak kazandı.

WAF Ödülleri'nin finalistleri arasından sıyrılarak kendi kategorilerinde birincilik kazanan diğer projeler ve proje sahipleri ise şöyle sıralanıyor:

Yılın Sivil ve Toplum Yapısı
"City of Justice", İspanya  - David Chipperfield Architects

Yılın Peyzaj Projesi
"Shanghai Houtan Park", Çin – Turenscape

Yılın Ulaşım Yapısı
"The Helix Bridge", Singapur Cumhuriyeti – Cox Rayner Architects

"Yılın ‘Gelecek' Yapıları" kategorisinin kazanları ise şöyle:

Ticari: "OFFICES' 63",  Hindistan - Sanjay Puri Architects
Yarışma Projesi: Dans ve Müzik Merkezi, Hollanda - Aedas

Kültür: Jordanek Konser Salonu, Polonya - Menıs Arquitectos

Eğitim: Sabah Al-Salem Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Kuveyt - Perkins+Will

Sağlık: Kuveyt Çocuk Hastanesi, Kuveyt, AGi Architects SL
Altyapı: "West Kowloon Terminus", Hong Kong – Aedas
Masterplan: "The Arc", Filistin Özerk Bölgesi - Suisman Urban Design

Ödül programının "gelecek projeler" kategorisine ait bazı dallarda ise hiçbir proje ödüle layık görülmedi. Autoban'ın "Net Flats 163",  Tabanlıoğlu Mimarlık'ın ise "İstinye Residence" ile yarıştığı "Konut" dalı ile "Deneysel Proje" ve "Peyzaj" dallarında jüri, ödül vermemeye karar verdi.

WAF'ın prestijli "Yılın Binası" ödülü için yarışan kategori birincilerinin sunumları, gün boyu sürecek. TOCA ile Erginoğlu & Çalışlar ise sunumlarını, bugün (5 Kasım 2010) 14:20-14:40 ve 15:20-15:40 saatleri arasında Barselona CCIB binası ana oditoryumunda gerçekleştirecekler.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :