Yevlakh Tohum İşleme Kampüsü

E. Seda KAYIM / 07 Ekim 2010
Yevlakh Tohum İşleme Kampüsü

Yevlakh Tohum İşleme Kampüsü, Azerbaycan'ın coğrafi olarak tarım alanlarına eşit mesafedeki Yevlakh şehrinde, Bakü-Gence ulusal karayolu üzerinde 70.000 m2 alan üzerine kurulu bir tesis. Yıllık 250.000 ton hibrit tohum üretmek üzere tasarlanmış olan yapının tasarımı ise, TOCA Mimarlık'a ait. İlgili proje ile World Architecture Festival kapsamındaki ödül programının finalistleri arasına giren TOCA Genel Müdürü ve proje yöneticisi Erdinç Çiftçi, ofisin bu "ilk yapı"sının hazırlık ve uygulama sürecini aktarıyor:


"Tohum işleme tesisi projesine proses detaylarını öğrenerek başladık. Endüstri tesislerinde mimarlık ofislerinden prosesle ilgili bir öneri getirmeleri genellikle beklenmez. Her zaman kullanılan, yaygın ve örnekleri olan bir tesise neredeyse kabuk tasarlanması istenir. Biz ortaya çıkacak yapının işverenin kurumsal kimliğinin en önemli unsurunu oluşturmasını ve benzerlerinden çok farklı bir fabrika yapmayı hedefledik. Bu noktada makine sağlayıcılar ile uzun süren bir çalışma sürecine girdik. Dikey hatla işleyen bir kurguyu yatay bir banda çevirmekle başladık işe. Her noktada karşımıza alışılmış yöntemler kullanmamız tavsiyesi çıktı. Ancak işverenin cesareti ve bizim alternatif çözümlerimizle işletmeci mühendisler ikna oldu ve proje özgün halini koruyabildi.

"Kampüsün konsept tasarımı; makine ile yapının birbirinden ayrılamayacak noktada birleşimler ve kopuşlar yaratması üzerine kurgulanmıştır. Makine ile yapının sınırları belirsizleştirilmiştir. Bütün tesisi tek bir makinenin birbirine entegre parçaları gibi tasarlanmıştır. Üretim akış şeması; vaziyet planının kurgusunu oluşturmuştur.

"Vaziyet planı tasarlandıktan sonra içerideki yapıların her birinin kendi mimari dillerinin olmasına, içinde bulunan fonksiyonlarının dışarıya yansıtılmasına ve bunun yanı sıra bir bütünün ayrılmaz parçalarını oluşturduklarının vurgulanmasına çalıştık. Vaziyet planı, genel kararlar ve yapı tipleri ana kararlar olarak belirlendi. İçerideki üç farklı tipteki yapı takımımızdaki üç ayrı mimara teslim edildi. Genel karaktere sadık kalarak üç farklı tasarım yapılmış oldu.

"Uygulama aşamasında, en küçük detaya kadar projeye sadık kalınması ve proje desteği verebilmesi için ekipten bir mimar şantiyede görevlendirildi. Diğer taraftan tedarikle ilgili her sorunda, ofisimiz detay çözümü ile işverene destek sağladı. Hatta öyle ki kaplama malzemelerinin üretimi sırasında dahi fabrikada renk, doku ve açı kontrolleri yapıldı.

"Sonuçta ekip olarak tasarladığımız bir yapının projeye uygun olarak yapıldığını görerek, tasarımdan işletmeye alınıncaya kadar tüm süreci yaşayarak büyük bir deneyim elde ettik. Ekip arkadaşlarımın gayreti ve aramızda geliştirdiğimiz koordinasyon yeteneği benim için bir gurur kaynağı.

"Bir diğer gurur kaynağımız ise bu proje ile WAF 2010'da dereceye girmiş olmamız…"Yevlakh Tohum İşleme Kampüsü Proje Künyesi

Mimari Tasarım: Erdinç ÇİFTÇİ (TOCA)
Proje Ekibi:
Olcay TANBERKEN, Onur ESKİOĞLU, Tuba ŞEHİTOĞLU (TOCA)
Statik Proje:
KINACI Mühendislik
Elektrik Proje:
GMD Mühendislik
Mekanik Proje:
GMD Mühendislik
İşveren:
Azertohum MMC
Proje Yeri:
Yevlakh, Azerbaycan
Proje Tarihi:
2009
Yapım Tarihi:
2009-2010
Proje Yöneticisi:
Erdinç ÇİFTÇİ
Fotoğraflar:
Sergen ŞEHİTOĞLU


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :