ESAS Aeropark'a Üç Uluslararası Ödül

mimarizm.com / 23 Ekim 2014

Tabanlıoğlu Mimarlık, ESAS Aeropark projesi ile dört gün içinde iki uluslararası yarışmadan üç ödül elde etti.Türkiye mimarlığının öncü ofisi Tabanlıoğlu, uluslararası ödüllerle başarısını tescillendirmeye devam ediyor. Tabanlıoğlu Mimarlık, aynı proje ile iki ayrı yarışmada 4 gün arayla 3 prestijli ödül almanın gururunu yaşadı.

Tabanlıoğlu Mimarlık projesi ESAS Aeropark, dünyanın en önemli mimari ödül programlarından Leaf International Awards 2014'te "Yılın Karma Yapısı" dalında büyük ödüle layık görülürken; International Property Awards'da "Türkiye'nin En İyi Yapısı" ve "Avrupa'nın En İyi Karma Yapısı" seçilerek iki ödül birden aldı.
Leaf International Awards 2014 zaferi

Tabanlıoğlu Mimarlık, dünya çapındaki yenilikçi projeleri onurlandırmak üzere bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Leaf International Awards 2014'ten ödülle döndü. Ofisin gerçekleştirdiği ESAS Aeropark projesi, "Mixed-Use Building of the Year / Yılın Karma Yapısı" dalında büyük ödüle layık görüldü.

13 farklı kategoride düzenlenen yarışmanın yapı ve proje dallarında değerlendirmeleri; Carlo Castelli (AECOM), Alan Crawford (Crawford Partnership), Firas Hnoosh (BDP), Bozana Komljenovic (Zaha Hadid), Rysia Suchecka (NBBJ), Carlo Castelli (AECOM) ve Lev Libeskind (Daniel Libeskind) gibi mimarlık dünyasından ünlü isimlerinden oluşan jüri yaptı.

Karma Yapı kategorisi finalinde, CORNELIUS + VÖGE'nin North Atlantic House ve Odense'nin Denmark projesini geride bırakan ESAS Aeropark, 10 Ekim Cuma akşamı Almanya'nın Düseldorf kentinde gerçekleştirilen törende büyük ödüle değer görüldü.


"Yumuşak eğrilerle oluşturulan zarif akış"

Projelerin yaratıcı, iyi mimarlık örnekleri olarak işverenin beklentisini karşılamanın yanında, çevresel ve sosyal yarar gözetilerek tasarlanmış olmasını da dikkate alan jüri, ESAS Aeopark için hazırladığı raporda; "İki bloğun birbirleri ile ilişkisinden ve arazi üzerinde konumlanmasından doğan yumuşak eğriler, zarif bir akış oluştururken, estetik kazandırıyor. Mütemadi saydam cephe sayesinde dış alanlarla doğru bir görsel ilişki kuruluyor ve böylelikle iç mekanlarda gün ışığından optimum düzeyde yararlanılıyor" değerlendirmesinde bulundu.


International Property Awards'tan çifte ödül

Tabanlıoğlu Mimarlık, ESAS Aeropark projesi ile International Property Awards (Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri)'nde de "Türkiye'nin En İyi Yapısı" ve "Avrupa'nın En İyi Karma Yapısı" seçilerek, iki ödül birden kazandı. Ödüller, 14 Ekim'de Londra'da düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi.


"Avrupa'nın En İyisi" unvanı ile "Dünyanın En İyisi" için yarışacak

Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri; mimari, yatırım ve gayrimenkul sektörünü temsilen eden farklı disiplinlerden 70 üyesiyle, 1995 yılından bu yana dünyada alanının en önemli değerlendirme platformlarından biri olarak kabul ediliyor.

ESAS Aeropark projesi, "Avrupa'nın En İyisi" unvanı ile "Dünyanın En İyisi" seçilmek için de yarışacak. İlk aşamada Afrika, Asya-Pasifik, Arabistan, Kanada, Karayipler, Orta ve Güney Amerika, Avrupa, Birleşik Krallık ve ABD birincilerinin seçildiği International Property Awards'un son aşamasında, bu bölgelerin tüm birincileri arasından "Dünyanın En İyisi" seçiliyor. "Dünyanın En İyileri", Aralık 2014'te Dubai'de gerçekleşecek törende ilan edilecek.


Melkan Gürsel Tabanlıoğlu: "Nadir yaşanabilecek farklı bir gurur"

Ofisin değer görüldüğü ödülleri değerlendiren Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "Farklı coğrafyalarda gerçekleştirdiğimiz projeler ile bugüne kadar birçok ulusal ve uluslararası prestijli ödül aldık. Aldığımız her bir ödül, bizler için ayrı bir mutluluk, gurur ve motivasyon kaynağı oldu. Ancak bu son kazandığımız uluslararası ödüller, taşıdıkları anlam ve prestijleri kadar, aynı proje ile ve birkaç gün arayla layık görülmemiz açısından bize nadir gerçekleşecek farklı bir gurur da yaşattı" dedi.
Murat Tabanlıoğlu: "Ödülleri tüm Türkiye ile paylaşıyoruz"

Murat Tabanlıoğlu da, "ESAS Aeropark projemizin yakaladığı başarı, Türkiye'nin ekonomiden ticarete, gayrimenkulden havacılık sektörüne kadar birçok alanda kat ettiği mesafeyi de işaret ediyor. Bu anlamda ödüllerimizi, tüm Türkiye ile paylaşıyoruz" diyerek, başta Tabanlıoğlu Mimarlık'a bu projeyi gerçekleştirme fırsatı veren ESAS Holding olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür etti.
 

*


Tabanlıoğlu Mimarlık'ın son dönemdeki ödülleri

Building Design'ın Dünya Mimarlığı ilk 100 listesinde 2014 yılında 66'ıncı sırada yer alan Tabanlıoğlu Mimarlık, projeleri ile de birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık bulunmuştur. MEA – Middle East Architect Award 2010'da ‘Yılın Mimarı' ödülüne birlikte layık bulunan Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu'nun sadece son birkaç yılda aldığı ödüllerden bazıları ise; 2010'da Tripoli Kongre Merkezi ve 2011'de Astana Arena projeleri ile International Property Awards ‘En iyi Kamu Yapısı' dalında ‘Uluslararası Mimarlık Ödülleri', Loft Bahçe ve Bodrum Uluslararası Havalimanı projeleri ile sırasıyla 2011 ve 2013 yıllarında RIBA (Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü) üyesi mimarlar tarafından gerçekleştirilmiş olan projelerinin mükemmelliğini değerlendiren ‘RIBA International Awards' ödülü, Bodrum Uluslararası Havalimanı ile WAF 2012 ‘Ulaşım Kategorisi Ödülü', Astana Medya Merkezi ile 2012 Cityscape Global ‘Kamu ve Kültür Kategorisi Ödülü', Marmara Forum ile ‘2012 ICSC Ödülü' oldu.

2012 yılında olimpiyat stadının tasarımı için düzenlenen ‘Japonya Ulusal Stadyumu Yarışması'nda Tabanlıoğlu projesi, onbir finalist arasında yer aldı. 2013 Mipim Architectural Review ‘Geleceğin Yapıları' ödüllerinde Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark projesi, ‘En İyi Büyük Ölçekli Kent Yapısı' seçildi. 2013 Architizer A+ Awards'da Loft Bahçe, halk oylamasında (Popular Choice Winner) birinci seçildi. Selçuk Ecza Genel Müdürlük Binası ile WAF 2013 ‘Ofis Dalı Proje Ödülü' alan Tabanlıoğlu Mimarlık, Big Project Middle East Awards 2013'te, tek mimarlık ödülü olması itibari ile mesleki değeri büyük olan ‘Yılın Mimarı' seçildi.
Tabanlıoğlu Mimarlık son olarak ESAS Aeropark projesi ile; önce dünyanın en önemli mimari değerlendirmelerinden Leaf International Awards 2014'te "Yılın Karma Yapısı" dalında büyük ödüle layık görülürken, 4 gün sonra ise International Property Awards'da "Türkiye'nin En İyi Yapısı" ve "Avrupa'nın En İyi Karma Yapısı" seçilip iki ödül birden alarak nadir bir başarıya daha imza attı.


Tabanlıoğlu Mimarlık'ın bazı güncel projeleri

- İstanbul'da gerçekleşen ilk loft tarzı konut projesi Levent Loft ve onu takip eden RIBA (Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü) Uluslararası Ödülü sahibi Loft Bahçe.
- Dünyanın en eski kapalı çarşılarından birine sahip İstanbul'un ilk çağdaş açık alışveriş ve karma projesi Kanyon.
- Kamuya açık seyir terasıyla Türkiye'nin en yüksek binası Istanbul Sapphire.
- Zorlu Levent, ESAS Aeropark, Selçuk Ecza GM gibi ofis yapıları.
- M1 Meydan, Pelican Mall, Marmara Forum, Asmaçatı Balçova, Samsun Piazza gibi çağdaş alışveriş ve kentsel buluşma merkezleri.
- WAF Singapur'da 2012 yılında ‘Dünyanın En İyi Ulaşım Projesi' seçilen Bodrum Hava Limanı Dış Hatlar Terminali.
- İstanbul'da CNN Turk ve Kanal D televizyonlarının yer aldığı ve Ankara'da Doğan Medya Merkezleri ile yine Doğan Medya Grubu için İstanbul Ankara ve İzmir'de baskı tesisleri.
- Galataport projesi ve tohumu, Türkiye'nin ilk modern sanatlar müzesi İstanbul Modern.
- Astana Arena, Astana Media Center, Barış Sarayı gibi, bayındırlık bağlamında olduğu kadar, kamusal alanda da Kazakistan'da sembol olan projeler.
- Çeşitli uluslararası yarışmalarda ödüllendirilen ve ülkelerinin onuru olarak anılan; Libya'da Tripoli Kongre Merkezi, Ekvator Ginesi'nde Sipopo Kongre Merkezi, Senegal'de Dakar Kongre Merkezi, Katar – Doha da müze, Dubai'de Crystal Towers gibi geniş yelpazede çeşitli uluslararası projeler.
- Galleria ve Ataköy Marina, Tarabya Otel, Beyazıt Kütüphanesi ve Atatürk Kültür Merkezi gibi renovasyon projeleri.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :