WAF Ödülleri’nin İlk Kazananları Açıklandı

E. Seda KAYIM / 04 Kasım 2010


Barselona'da gerçekleştirilen Dünya Mimarlık Festivali'nin (WAF) 2010 ayağında, festivalin markası haline gelmiş olan WAF Ödülleri'nin ilk kazananları açıklandı. Dün akşam (3 Kasım 2010 Çarşamba) gerçekleştirilen açılış resepsiyonu öncesinde World Architecture Community kurucusu Paul Finch tarafından açıklanan on farklı kategorininin galibi projeler, Singapur'dan İngiltere'ye ve İran'a uzanan bir coğrafi çeşitlilik gösterdi.

Finch'in ödül sunuşunun ilk müjdesi olan "Kültür Yapıları" kategorisinde, İtalya'da konumlanan ve Zaha Hadid imzalı 21. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi "MAXXI"nin ipi göğüslemesi, salonda büyük bir alkış kopmasını sağladı. "Konut" kategorisinde ise Costa Rica'da gerçekleştirilmiş olan ve Benjamin Garcia Saxe tasarımı "A Forest for a Moon Dazzler" isimli konut projesi layık görüldü.

"Karmaşık İşlevli Konut" kategorisinde birinciliği, Singapur adresli "Pinnacle @ Duxton" projesi ile ARC Studio Architecture + Urbanism kazandı. "Karmaşık İşlevli Ofis" dalının galibi ise İran'dan çıktı. Vali-Asr isimli ticari kompleksleri ile KELVAN, WAF Ödülü sahibi oldu.

"Alışveriş" kategorisinde Nikken Sekkei imzalı YAMAHA GINZA'nın, "Spor" kategorisinde Boogertman + Partners'ın Güney Afrika'da konumlanan ulusal stadyum projesinin, "Sağlık" kategorisinde ise BVN Architecture'ın Avustralya'daki Beyin ve Akıl Sağlık Enstitüsü yapısının birinciliğe layık görüldüğü ödül programının dün geceki galibi ise WOHA oldu. Singapur merkezli mimarlık ve tasarım pratiği WOHA, "Tatil" ve "Eğitim" kategorilerinde değerlendirilen yapıları ile ödüle layık görüldü.

"Gelecek Projeler" üst kategorisinin alt dallarından "Konut"un ise, ilk gün değerlendirmeleri sonunda jüri tarafından karara bağlanamadığı açıklandı.

WAF'ın ilk gününün sonunda "Kültür" kategorisinde yarışan Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri'nin SSM Konser Salonu ile Erginoğlu & Çalışlar'ın Pendorya Alışveriş Merkezi projeleri elenmiş oldu.5 Kasım 2010 tarihinde sona erecek Dünya Mimarlık Festivali'nin paralel organizasyonu WAF Ödülleri'nde geriye kalan 15 kategorinin birincileri bu akşam (4 Kasım 2010) açıklanacak. Festivalin kapanış gününde ise tüm kategori birincileri arasında "süper jüri" tarafından yapılacak bir değerlendirme ile "Yılın Binası" titrini alacak güncel mimarlık ürünü belirlenecek.

WAF Ödülleri'nin tüm finalist projeleri, Dünya Mimarlık Festivali'nin düzenlendiği CCIB (Convention Centre International Barcelona) binasının ikinci katında konumlanan "Ödül Galerisi" isimli sergi kapsamında festival boyunca görülebilecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :