The Office of Contemporary Architecture

E. Seda KAYIM / 07 Eylül 2010
The Office of Contemporary Architecture

The Office of Contemporary Architecture –ya da herkesin andığı adı ile TOCA (TOKA diye okuyun), taze ve ismini henüz duyurmakta olan bir mimarlık ofisi. Belki de yakın dönemde yer aldığı haberler aracılığı ile kavuşmaya başladığı tanınırlık, Azerbaycan'da gerçekleştirdikleri Yevlak Tohum Tesisi'nin World Architecture Festival (WAF) Ödülleri'nde finalistler arasında anılması ile pekişecek.

Ancak TOCA, tam olarak da bu görece az tanınırlığın yarattığı beklentiler nedeniyle bizi şaşırtıyor. Çünkü Kızıltoprak'ta iki kata yayılan ofiste, kalabalık ve çok disiplinli bir ekip bizi karşılıyor. Üstelik Türkiye mimarlık ortamı içinde "orta ölçekli" olarak adlandırılabilecek bu ofiste, hiç de orta ölçekli olmayan projeler üretiliyor. Basında en çok anılan projeleri Bakü Olimpiyat Stadyumu, ona eklemlenen olimpiyat köyü planlaması, otel ve kongre merkezi tasarımları, fabrika, marina derken TOCA, "boyunun büyüklüğü"nü ve yarışmak istediği kulvarları algılamamıza olanak tanıyan kapsamda tasarımlar ortaya koyuyor.

Öte yandan ofis, Azerbaycan'da aldığı ve bazıları yerel yönetimlere hizmet eden çok sayıda iş sayesinde, kıtanın bu az ötesindeki ülkede büyük sükse sahibi gibi gözüküyor. Hatta internet sitelerinde de amaçlarından birini Azerbaycan için "landmark"lar yaratmak olarak tanımlıyor. Fakat TOCA ekibi, girişimlerinin Azerbaycan odaklı güzergahından tam da şu sıralar biraz sıyrılıyor ve Türkiye'de giderek artan bir iş potansiyeline cevap vermeye çabalıyor.

Mimarizm de, WAF dolayısıyla kabaran merakını gidermek üzere bu ay TOCA'nın kapısını aralıyor. Ve karşımıza, gözlerinin içi gülen ekip üyelerine, o üyelere de neredeyse bir "yaşam ve tasarım koçu" vasfı ile yaklaşan bir genel müdüre sahip bir ofis çıkıyor.

Öyle gözüküyor ki TOCA, gerçekten de tasarım yapmaktan ve bir arada çalışmaktan müthiş mutlu bir kadro ile yoluna devam ediyor.


TOCA'nın Genel Müdürü Erdinç Çiftçi ile...
TOCA Kurucu Ortağı Semih Goral ile...
TOCA'nın Mimarları
TOCA'nın İç Mimarları ve Tasarımcıları
TOCA'nın Stajyerleri
Ve Ekibin Diğer Üyeleri
Künye
Ofis Adı:
The Office of Contemporary Architecture
Sahibi:
Erdinç Çiftçi, Semih Goral
Telefon:
(216) 345 23 29
Faks:
(216) 418 09 84
Web:
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :