Orlando 2040 Vizyonuna Erdem Mimarlar İmzası

mimarizm.com / 01 Ağustos 2013

Sunay Erdem ve Günay Erdem kardeşler ABD kentlerini tasarlamaya devam ediyor. Erdem Mimarlar'ın New York, San Francisco, Minneapolis, Philadelphia ve Chicago'nun ardından Orlando için yaptıkları tasarım da ödül aldı.Erdem Mimarlar'ın 'Göllere Kaçış' adlı projesi Orlando'nun 2040 yılı vizyonu için açılan uluslararası yarışmada 'Halkın Seçimi' ödülüne değer görüldü.

Yarışmaya katılan diğer tüm projelerden gökdelen önerisi gelirken, Sunay ve Günay Erdem, Orlando'nun meşhur göllerine yönelen ters gökdelen önerilerine 'Göllere Kaçış' adını vererek, kentin gelecekteki yaşamının suya dayalı olacağını öngördüler.

Peyzaj mimarı Sunay Erdem, 'Halkın Seçimi' ödülünü kazanan projelerine ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Mısır piramitlerinin yapımından bu yana insanoğlu yapı tasarlarken sürekli yükselme yarışında. Bu yarış öyle bir hal aldı ki yapılar doğayı yok etmeye başladı. Orlando şehrine baktığımızda bu sürecin henüz başlamadığını görüyoruz. Gölleri ve doğasıyla Orlando halen bakir bir görüntü vermekte. Bu şehirde gökdelenleşmeye izin vermemek için ne yapmalıyız? sorusunu kendimize sorduk. Ekonomik güç elbette bu şehri de istila edecek ve yapılaşmaya başlayacak. Ama bu yapılaşma ne yönde olmalı? Bu kritik soruya farklı bir şekilde yaklaşıp cevabını Orlando'nun göllerinde aradık. Gökdelenlerin gökyüzü aksine, yeryüzü merkezine yönelik bir yapılaşma öneriyoruz. Göller bize bunun için yardımcı olabilir. Mısırlıların yükselen piramit strüktürünü ters çevirerek Orlando göllerinde yüzdürmeye karar verdik. Tıpkı bir nilüfer çiçeği ya da denizanası gibi. Ve en az onlar kadar masum ve doğaya zararsız."

Günay Erdem ise, yaptıkları projelerde yerele yönelik çözüm getirdiklerini belirterek, "Orlando henüz gökdelenler tarafından istila edilmemişken bunun önlemini almaya çalıştık. Gökdelenlerin hakimiyetini yeşille bertaraf etmeye çalışıyoruz. 2030'un New York'u için tasarladığımız 'İkiz Yeşil Kuleler' de bunun bir örneği. Amerika'da katıldığımız yarışmalarda, geleceğe yönelik bir sorgu ve endişe olduğunu fark ettik. Özellikle 2030-2040 yıllarını sorguluyor, araştırıyor ve çözüm üretmeye çalışıyorlar. Bunu kendi şehirlerimiz için de yapmalıyız."

Erdem Mimarlar son olarak, AIA Philadelphia Associates Committee tarafından açılan eskiz yarışmasında finale kalan 7 ofisten biri olmuş, yarışmanın karma kategorisinde Sunay Erdem'in eskizi birinci seçilmişti.


İlişkili Haberler
Mesleki Seçim ve Mimarlık Yaklaşımı
İlişkili Haberler
Yarışmalar ve Uygulamalar Üzerine
İlişkili Haberler
Mimari Ekip
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :