“Yarışmalara katılacak kadar işsiz olmayalım”

20 Aralık 2012

Güncel projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Oldukça yoğun bir yıl geçirdik. Çok büyük kapasiteli işlere büyük teklifler hazırladık. Teklif vermekten yorulduk adeta.
Onun dışında İstanbul ofisine destek oluyoruz. Her hafta düzenli olarak İstanbul'a gitmeye özen gösteriyorum. Perşembe, Cuma, Cumartesileri yarım gün ofiste oluyorum. Orada küçük projeler var. Fenerbahçe'de bir konut projesi, Ataköy'deki bir ofisin iç mekan tasarımı gibi… Bunlar şirketi yürütecek büyüklükte projeler değil ama Ankara'da yoğun bir misyonumuz olduğu için İstanbul ofisine çok iş yolluyoruz. Dolayısıyla onlar da gece gündüz çalışıyor.


"Proje Ankara'da, İşveren G. Amerika'da, Danışman İspanya'da"

Yarışmaya katıldınız mı son dönemde?

Hayır. Yarışmalara katılacak kadar işsiz olmayalım diye düşünüyorum. Şu anda elimizdeki en büyük proje, yeni bir yerleşke. Ankara'nın güney aksında 8 milyon metrekarelik bir arazi üzerine küçük bir şehir kurulması planlanıyor. Üniversite yerleşkesi, hastaneler, AVM'ler, spor alanları, rekreasyon alanları ile yaklaşık 2,5 milyon metrekare inşaat alanı olan bir proje…

Proje Ankara'da ama işverenimiz Güney Amerika'dan ve bir Alman ortağı var. Bir İspanyol mimarlık firması da onlara danışmanlık yapıyor. Yeni bir iş; Eylül ayı başında anlaştık. Sadece bu  projeyle ilgili 50 kişilik bir ekip kuracağız. Dolayısıyla bu Ven'in ekibinden ayrı bir ekip olacak ve 5 yıl boyunca hep bu projeyle ilgilenecek. Bizim için çok yoğun bir dönem başlıyor.

Onun dışında bir bakanlığın yeni hizmet binasını yapıyoruz. Projemiz beğenildi ve kabul edildi. Bu da bizim için yeni bir proje.

Libya'da şahıslarla kurduğumuz dostluk ve ilişkiler üzerinden bir ofis binası ve büyük bir konut yapısı yapmaktayız.

Yurtdışında yürüttüğünüz başka projeler de var mı?

Zaman içinde oldu. Şu an yok. Özellikle Ukrayna'da çok iş yaptık. Donetsk'te Société Générale bankasının genel müdürlük binasını yaptık. Daha sonra onun şube konsept çalışmasıyla bütün Ukrayna'da uygulamalarımız oldu.

Bir müteahhitlik şirketi üzerinden mi bağlantı kurdunuz?

Hayır, oradaki Fransızlardan iş aldık. Bir ara Fransızlar ile çok fazla iletişimimiz oldu. Société Générale, Rusya'dan kopan ülkelerde kendi şemsiyesi altında farklı adlarla bankalar kuruyor. Bizim projesini yaptığımız Profinbank idi. Önce genel müdürlük binasını, sonra da şube konseptlerini yaptık. Bize nereden geldiler derseniz, her şey tesadüflerle oluyor…

Doğrudan mimarlık ofisine başvurmaları çok güzel...

Evet, enteresan. Donetsk'te yapımcı firma ile anlaşıyorlar. Orada yapımcı firmada çalışan bir Türk proje lideri var. "Ben sizi bir Türk mimara götüreyim, çok memnun kalırsınız" diyor ve işvereni bize yönlendiriyor.

 


Gül Güven'in Mimarlık SerüVEN'i
... Ve Bu SerüVENe Katılanlar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :