“Projeler artık daha kapsamlı, ekipsiz başarı mümkün değil”

20 Aralık 2012

2008, Ven Mimarlık için olukça başarılı, bol ödüllü bir yıl olmuş. Bu durum ofisin gidişatında bir kırılma yarattı mı?

Aslında 2008 hayatımın en kötü yılıydı. Kırk yıllık hayatımda daha kötü bir yıl hiç yaşamadım. Mesleki yönden gerçekten enteresan ama geriye baktığımda sadece karanlık hatırlıyorum. Kötü bir yıldı ama bir yandan da ödüller geldi. Herhalde onlar sayesinde yaşama sevincim bir miktar arttı.
Tabi, küresel ekonomik krizin iyice baş gösterdiği yıl…

Aynen, maddi hem manevi anlamda çok kötü bir yıldı. Öte yandan çalışmalarımızın ödüllendirilmesi çok güzeldi.

Web sitenizde bilgiye, mesleki eğitime, araştırmaya değer veren bir ofis olduğunuzu belirtiyorsunuz. Teknik geziler yapmanız özellikle dikkatimi çekti. İstanbul'daki ofislerde pek olmayan bir gelenek... Bütün gününüzü, bütün yılınızı beraber geçirdiğiniz için belki de daha verimli çalışıyor, arada böyle esler verebiliyorsunuz. Bu ortak gezilerin size geri dönüşü nasıl oluyor? Güzergahları neye göre belirliyorsunuz?

Teknik gezileri 2008'deki krize kadar düzenli olarak yapıyorduk. Bu kalabalık fuar katılımları ve şehir gezilerinden çok keyif alıyorduk.

Güzergah seçimini, takvime ve arkadaşların görmediği ülkelere göre yapıyorum. Son dönemde düzen biraz bozuldu ama çok yakın zamanda bu gezileri tekrarlamaya başlayacağız.Ekibime çok inanıyorum. Günümüzde ekipsiz başarı elde etmek mümkün değil çünkü projeler çok kapsamlı. Bir mimarın bütün nitelikleri üzerinde toplamasının hayal olduğunu, bu niteliklere sahip olanların da çok özel insanlar olduğunu biliyorum. Çok güzel konsept proje hazırlayan bir arkadaşa ekip liderliği verip "bu uygulamayı yönet" dediğinizde proje batabilir çünkü uygulamada başarısızdır. Konsept konusunda parlaması ayrı bir şey… Bir başka arkadaş şantiye sorunları konusunda çok donanımlı; bir firmanın problemi olduğunda çağırıyorlar, gidip çözüyor. Onun yerine burada uygulama projesi çizen arkadaşımızı yollarsam, her şeyi görmesine rağmen oradaki hiçbir soruyu cevaplayamaz. Dolayısıyla çalışanların niteliklerini tespit edip, onları doğru yerlere yerleştirdiğinizde siz de mutlu oluyorsunuz çünkü beklentilerinize cevap alıyorsunuz. Herkesin doğru katkısı olduğu için de ortaya çok nitelikli projeler çıkıyor.


Gül Güven'in Mimarlık SerüVEN'i
... Ve Bu SerüVENe Katılanlar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :