“Yakın hedefim, uluslararası platformda iş yapan bir ofis olmak”

20 Aralık 2012

Önümüzdeki döneme ilişkin hedefleriniz neler?

Chicago'da ofis açacağım. Evet, bunu ilk defa size açıklıyorum (gülüyor). Ankara'dan çok sıkıldım.

İstanbul'a mı daha çok yöneleceksiniz?

İstanbul'a olan bir bağlılığım da yok. Annem Üsküdarlı ama ben İzmit'te doğdum. Aslında bende bir yere bağlı olmama gibi bir problem var. O nedenle de Chicago'da ofis neden olmasın? Bir kere Ankara'yla dengemi bozdum. Burada olmaktan çok mutlu değilim. Dolayısıyla yakın gelecek hedefim buradan uzaklaşmak. Arkadaşlara, "haftaya beni İstanbul'a yollayın, bir daha gelmeyeyim" diyorum. Tabi ki İstanbul'daki ofisi geliştirmek istiyorum. Ve mutlaka tekrar dışarıya açılmak… Onun tadına vardık, sevdik, benimsedik. Yakın hedefim, uluslararası platformda iş yapan bir ofis olmak.

 

Ankara'da sizi özellikle sıkan ne oldu?

Bütünde hiçbir değerlendirme yok. Bir helikoptere binip 300 metre yukarı çıkıp baksalar belki kararları değişecek. O kadar kötü ki... Söğütözü'ne çıkan Çukurambar denilen bölge feci durumda… Belki 6-7 sene önceye kadar sadece gecekonduların, selvi ağaçlarının olduğu bir yerdi. Ondan sonra münferit apartmanlar yapılmaya başladı. Sonra birdenbire kentsel dönüşüm oldu ve emsal 3,5'lara çıktı. Küçücük bir apartmanın yanından gökdelen çıkıyor. Zaten adı üstünde ‘çukur'. Hiç yeşilliği yok. Arada bir iki tane cami yıkmışlar ama günah olduğu için minarelerini bırakmışlar. Bir tanesi bir apartman girişinde…

Ve şimdi siz orada yeni bir şehir planlayacaksınız...

Planları plancılar yapamıyor; siyasilerin kararlarıyla şekilleniyor… Projesini yaptığımız şehirde de büyük sıkıntı var.

Üst ölçekli plan öngörülmeden yapılınca tabi ki altyapı açısından bayağı sorun oluyordur.

Çok büyük bir yoğunluk... Bu uydu kentinin yapılma kararı 2002'de alınmıştı. Ondan sonra bir plan yapıldı. Bizim işimiz plan aşamasını kapsamıyor. Mimariyi o planın üzerinde kurgulayacağız. Fakat hiç nitelikli bir plan değil. Bunu hazırlayan plancının alanları neye göre oluşturduğunu anlamakta güçlük çekiyorum. Acaba emsali belirlerken genel silueti hiç düşündü mü? Bunların dengesini neye göre tespit etti, bilemiyorum.

Üniversite yerleşkesi ve sağlık alanlarıyla birlikte 8 milyon metrekarelik bir alanı kapsıyor. Projenin liderliğini Fatih Bey üstlendi. Dev gibi bir proje, tekliflendirmemiz birkaç ayımızı aldı. Sonuç itibariyle, onlarca adayı projelendireceğiz.


Gül Güven'in Mimarlık SerüVEN'i
... Ve Bu SerüVENe Katılanlar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :