Çağlar Yılmaz

15 Kasım 2013

İTÜ Mimarlık'tan Haziran 2013'te mezun oldum. PAB'ın ismi okulda genç ofisler arasında geçiyordu. Ben de merak ettim ve başvurdum. Yani ilk olarak iki sene önce burada staj yapmıştım. Geçtiğimiz Mart'ta da burada çalışmaya başladım, 8 aydır buradayım. Stajlarım dışında başka yerde iş deneyimim olmadı ama PAB'da çalışmayı birçok açıdan avantajlı buluyorum. Yeni mezun bir mimar öncelikle ofis ortamının ve iletişiminin nasıl olduğunu düşünür. Burası o açılardan avantajlı çünkü küçük ve samimi bir ofis. Her zaman da iyi mimarlık yapıyor ve rahat ulaşılan bir yerde. Bunların hepsi önemli kriterler. Dolayısıyla profesyonel hayata burada başlamak benim için iyi bir şans oldu.

PAB'da kocaman bir kampüs tasarımından ürün tasarımına kadar çok farklı ölçekte işler oluyor. Aynı çeşitlilik, inisiyatif ve iş bölümünde de mevcut. Ben uygulama projesini ilk defa burada çizdim. Ayrıca yine uygulama projesi mantığıyla yapılan işlerde de inisiyatif veriliyor. "İşte bu proje senin" denilen işler olabiliyor.

Okuldaki bilgisayar kullanımımı kıyaslayınca, burada çok fazla hızlandığımı ve hakimiyetimin arttığını söyleyebilirim. Ofise ilk geldiğimde hiç program bilmiyordum ama tabi burada her gün çalıştığım için yavaş yavaş hakimiyetim arttı.

PAB'ın genç ofisler arasında öne çıkan bir ofis olduğunu düşünüyorum. Mezun olmadan önce insanın aklına çok da fazla ofis gelmiyor. Hem genç hem de iyi işler yapan çok fazla ofis yok. PAB, öğrencilik dönemimden beri  iyi bir alternatif olarak çevremde anılıyor. Mimarlık öğrencileri genelde mimarlıkla iç içe olmak ve iyi işler yapmak istiyor. O açıdan bence bu ofisin belli bir çizgisi var. Rasyonel ve temiz işler yapan bir ofis.

Şu anda art arda eğitim kampüsü projeleri geldiği için öyle bir uzmanlık alanımız oluştu. İyi işlerin çıkıyor olduğunu bilmek ve katkıda bulunmak da güzel bir duygu. Yeri geldiğinde biz de araştırma aşamasına -örnek araştırma, benzer proje bulma, çözüm araştırmaları, malzeme vb.- katkıda bulunuyoruz.

Hafta içi 09:00-19:00, Cumartesi 10:00-18:00 saatleri arasında çalışıyoruz. Bir saat öğlen aramız var. Bazen mesaiye de kalıyoruz ama bu neredeyse minimumda.


Potansiyel Araştırma Birimi'nin Yedi Yılı...
PAB'ın Araştırmacı Tasarımcıları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :