"Başlangıçta çizilen projeler şimdi görünür oluyor"

15 Kasım 2013

PAB'ı kurduğunuz dönemde paralel olarak Betonart'ı da çıkarmaya devam ediyorsunuz değil mi? Yani yayıncılık deneyiminiz de 2012'ye kadar devam ediyor.

PG:
Evet. PAB'dan önce zaten Betonart'ın editörlüğünü yapıyordum. Ofisi açtığımız zaman dergiyi tamamen devraldık. İçeriğin oluşturulmasını, görsel tasarımı, dağıtımı, tanıtımı 2011 sonuna kadar tamamen biz yürüttük. Yayıncılık çok ciddi bir iş, özellikle dağıtım ve tanıtım konusunda bu işte uzmanlaşmış bir ekiple devam etmenin dergi için daha sağlıklı olacağını düşündük. Dergiciliği o anlamda bırakmış olduk ama hala farklı yayınlar için yazı yazmaya devam ediyoruz, yazılarımızın yayınlanmasını seviyoruz.Yayıncılık gibi meşakkatli bir işi rafa kaldırmanızla birlikte mimarlık uygulamalarınızda da bir artış görüyoruz.

PG:
Evet, son birkaç yıldır yapı ölçeğinde üretime ağırlık verdik, konsantrasyonumuz biraz daha yapı ölçeğine döndü. Ama onu hep dengelemeye çalışıyoruz. Uygulama imkanı çok olmadığı için kentsel ölçekte yaptığımız işler hep web sitesinde ya da portfolyada kalıyor ama o ölçeklerde de çalışmaya devam ediyoruz. Yapı ölçeğinde birkaç tane uygulanmış ve tamamlanmak üzere olan işimiz oldu üst üste.

Özellikle eğitim yapıları alanında ödüllü projelere sahipsiniz.

AE: Eğitim yapısı alanındaki deneyimimiz aslında bir şansla başlıyor. Bir yerden başlayınca o deneyim sonraki projeler için önem teşkil ediyor. Proje projeyi getiriyor. Bir de eğitimde sadece bina bazlı çalışmıyor, master plan ölçeğinde tasarımlar yapıyoruz. Eğitim yapıları projeye daha bütüncül bakabilme olanağı tanıyor bize.  Mesela bir üniversite kampüsü tasarlarken, projenin içine o ölçekten girmeye başladığınızda konu uzun soluklu bir projeye dönüşüyor. Ofisi kurduğumuz dönemde İTÜ'den hocamız Doç. Dr. Yüksel Demir ile Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi için böyle bir projenin içine girmiştik. Halen de aynı kampüs üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Bunlar uzun soluklu, büyük projeler olduğu için zaten bir sene projelendirme süreciyle geçiyor. Daha sonra ihale süreci ve uygulama derken, bu çalışmalar daha yeni yeni sonuçlanıyor. Yani ofisin başlangıcında çizilen projeler şimdi hayata geçiyor, görünür oluyor.


Namık Kemal Üniversitesi, Merkezi Derslikler Binası, render ve uygulama 
Görseller: PAB


 

Namık Kemal Üniversitesi, Morfoloji Binası, render ve uygulama 
Görseller: PABPotansiyel Araştırma Birimi'nin Yedi Yılı...
PAB'ın Araştırmacı Tasarımcıları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :