Deniz Kızık

15 Kasım 2013

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mİmarlık Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık bir aydır PAB'dayım. Okuldan arta kalan vakitlerimde haftada 2 gün buraya geliyorum. PAB'ın mimarlık sitelerinde ön planda olan genç mimarlık ofislerinden birisi olduğunu düşünüyorum. İlk tecrübe olarak küçük çaplı fakat aktif bir mimarlık ofisinde çalışmayı istemiştim. O nedenle de burayı tercih ettim. Direkt mail yoluyla başvuru yaptım ve yanıt geldi. 

Aslında ilk görüşmeye geldiğimde tedirgindim çünkü burayı kimsenin yönlendirmesi olmadan bulmuş ve kendi başıma başvuru yapmıştım. Görüşmeden önce heyecanlıydım fakat buraya geldiğimde hiç öyle olmadı. İlk olarak Ali Bey'le görüşmüştüm. Onun o yaklaşımı, konuşma tarzı o kadar hoşuma gitti ki heyecanımı bile engelledi. Bir mülakattan çok, "ne zaman gelip başlıyorsun" şeklinde, sohbet havasında bir konuşmaydı. Zaten iki gün sonra da çalışmaya başladım. Zeynep'le de o gün tanışmıştık, onların yaklaşımı da çok iyi oldu. İlk alışma sürecinde birlikte çalışıyoruz, zaten aynı odadayız. Bana çok yardımcı oluyorlar.

Okul zamanında çalışmak çok kolay değil ama bu benim kendi tercihim ve neyse ki sonuç da güzel oldu. Hem keyifli geçiyor hem de öğrencilik hayatıma faydası oluyor. Burada programları öğreniyor, gündelik olaylardan daha aktif bir şekilde haberdar oluyorum. Çünkü okulda daha çok projelere ağırlık veriliyor, gündemi burada olduğu kadar takip edemiyorsunuz.

Daha önce başka bir mimarlık ofisinde bulunmamamıştım. Sadece 1. sınıfın sonunda AutoCAD öğrenmek için belediyede çalışmıştım. Ofise gelebilecek potansiyelim yoktu. Geçtiğimiz yaz okulun Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yaz stajı yaptım. Bu ilk ofis deneyimim olsa da zorlanmadım çünkü çok sıcak bir ortam var. Herkes arkadaş gibi, yaşlar yakın. Henüz öğrenci olduğum için beni yoran işler verilmiyor ya da dikte edilen şeyler olmuyor. O yüzden rahatım.

Açıkçası ekibe daha yeni katıldığım ve ofise haftada iki gün geldiğim için projelerin çok içinde değilim. Burada bulunduğum günlerde AutoCAD ya da Photoshop programları dahilinde ne yapılıyorsa onlara katkıda bulunuyorum. Onun dışında arkadaşlarımız her zaman ekip halinde birlikte çalışıyor. Öğle yemeklerini de işverenlerimizle birlikte yiyoruz, onlarla da bir basamak farkı pek hissedilmiyor.


Potansiyel Araştırma Birimi'nin Yedi Yılı...
PAB'ın Araştırmacı Tasarımcıları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :