"Yukarıdan baktığımız Venezüella'da bambaşka bir dünya ile karşılatık"

30 Haziran 2011

Şu anda üzerinde çalıştığınız güncel projeler hangileri?

Ö. Selçuk Baz, Didem Durakbaşa ve Okan Bal'la birlikte yürüttüğümüz Venezüella eko-kent çalışmamız var.

Geçtiğimiz aylarda kendilerinden projeye ilişkin bilgi almıştık. Projeyi elde eden kişi olarak hikayeyi bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Şehircilik projelerindeki hızımız ve hassasiyetimizle artık yavaş yavaş tanınırlık kazanıyoruz. Kentsel tasarım yarışmalarında art arda derece elde edince, işveren tarafında çalışan arkadaşlarımız, Venezüella'da acilen yapılması planlanan eko-kent projesine de bizi önermişler.

Tamamen insanın ön planda olduğu bir eko-kent yapılması isteniyor. Hayalini kurduğumuz, kitaplarda okuduğumuz bir şehrin nasıl yapılacağının resmen uygulamaya geçmiş hali... Birlikte çalışmamız için Venezüella'dan bir mimar gönderiler. Bu mimar bize, Bolivar sosyalizmine uygun, ekolojik bir kentin nasıl yapılacağına ilişkin bir brifing verdi.


"HES'ler ortalığı mahvediyor, kılımızı kıpırdatmıyoruz"

Türkiyeli bir mimar olarak bu işbirliğinde çıkardığınız dersler ne oldu?

Ekoloji, çevre, dünyanın sonu gibi konular karşımıza o kadar sık çıkıyor ki artık bunu kanıksamış durumdayız. Kağıt ayrıştırmaktan başka pek bir şey yapmıyoruz. HES'ler ortalığı mahvediyor, kılımızı kıpırdatmıyoruz. Ne yaparsak yapalım bu ülkede hiçbir şeyi değiştiremeyeceğimizi düşünüyoruz.

Venezüella, güzellik yarışmaları ile öne çıkan, pek bilmediğimiz, hatta biraz yukarıdan baktığımız bir Latin Amerika ülkesi idi… Ama oraya gidince bambaşka bir dünya ile karşılaştık. Orada yeni bir arayış, insanı ön plana koyan ciddi bir sosyalist hareket var ve tüm bunlar şehir planlama kurumlarına da yansımış: "Öyle bir şey yapalım ki dünyanın kötüye gitmesini önleyelim" diyorlar.

Eko-kent projesi de zaten doğal bir afet sonrasında gündeme geliyor, değil mi?

Evet, çok ciddi seller oluyor ama bu afetlerin bir evveliyatı var. Geçen yüzyılın başında, doğa harikaları arasında yer alan bir körfeze sahipler. Ufacık bir girişi var, sonra kocaman bir göl haline geliyor. Petrol çıkmaya başlayınca Amerikalılar buraya saldırıyor ve doğayı mahvediyorlar. Bu da yetmiyormuş gibi çekmiş oldukları petrol bir şehrin olduğu gibi 7-8 metre çökmesine neden oluyor. Çökme nedeniyle bölgenin önüne bir bent çekiliyor. Sonunda, her seferinde yeni bir bent yapmak yerine yukarıya yeni bir şehir kurma kararı alınıyor. Küba, Kolombiya, Peru ve Şili'den uzmanların bir araya geldiği bir konsey, ekolojik ve sürdürülebilir şehir üzerine araştırmalar yapıyor. Venezüella da bu konseye dahil olup bu konuda çok ilerleme kaydediyor.


Akademik Hayattan Kurumsallaşmaya...
Yarışma ve Ödüllerle Açılan Yol...
Güncel Projeler ve Tasarım Felsefesi Üzerine...
Uysalkan Mimarlık Ekibi
Stajyerler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :