Haus Blagermann

Rahmi Uysalkan / 02 Ağustos 2011
Rahmi Uysalkan, mimarlık eğitimini sürdürmek için gittiği ve 13 yılını vakfettiği Viyana'da gerçekleştirdiği İlk Yapı'sı "Haus Blagermann"ın hikayesini Mimarizm okurları ile paylaşıyor. Uysalkan'ın, "mimarın pişmesi için iyi bir başlangıç noktası" olarak gördüğü "aile evi" tipolojisine örnek oluşturan bu konut yapısı, Blagermann ailesinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir "kimliğe" kavuşturuldu.

Haus Blagermann'ın baştan yaratılma sürecini doğrudan Uysalkan'ın kaleminden aktarıyoruz:

"Viyana'nın 19. bölgesinde bulunan yapı, şehri kuzeybatı bölgesinde bulunan yamaçlardan, tepeden seyreder. Bu panorama, batıdan Viyana ormanlarından başlayarak, asma bağlarının oluşturduğu bir fondan gittikçe artan bina yoğunluğu ile usulca kente, Tuna nehrine ve oradan da tekrar Tuna ovası ormanlarına dek geniş ve nefes kesici bir resim sunar.

"İşveren, mevcut hali ile konut yapısının bu panoramadan doyasıya yararlanamamasından dolayı, kullanılmayan kırma çatının yerine bir mekan ve hatta bu mekan üzerine bir de teras talebi ile bize geldi. O zamanlar çalışmakta olduğum 'Hoffmann&Janz Architekten'in ortaklarından Franz Janz, projenin tüm inisiyatifinin bende olduğunu ve artık ilk yapımı yapmam gerektiğini söylediğinde, işverene karşı tüm sorumlulukları üstlenmenin zorluğuna rağmen işe giriştim.

"Mevcut yapı, 90'lı yıllarda bir şehir müteahhidi tarafından neredeyse tip plan denebilecek bir kurgu üzerine yapılmış kimliksiz bir yapıydı. İşveren, bu yapıya kimlik verecek dokunuşun yanısıra, muhteşem Viyana panoramasını her noktasından tadabileceği bir hobi ve ağırlama mekanı istiyordu. Mevcut yapı büyüklüğü ve imar yönetmeliği zorlukları, temel geometri olarak tasarımcıyı oldukça sınırlıyordu. Bu durumda malzeme ve detay çözümlerinin tasarımda belirleyici olması kaçınılmazdı.

"Yapı strüktür malzemesi olarak seçtiğimiz çelik, hedeflediğimiz geçirgenlik ve kesintisiz manzara gözlemi için en doğru malzemeydi. Ana mekânın panorama ile temas eden her cephesi cam kaplandı. İşveren talepleri doğrultusunda gereken banyo, misafir odası gibi mekânlar binanın arka tarafına sağır bir çatı yüzeyi oluşturacak şekilde yerleştirildi. Tüm bina çatı katı karakterine uygun olarak tekrar elden geçirildi. Merdiven kovası tüm katların doğal aydınlanmasına katkıda bulunacak şekilde cam bir şaft olarak yenilendi. Merdivenin son bağlantı noktası olan teras katı, işverene özel bir açık mekan olarak tasarlandı ve oldukça küçülmüş olan boyutuna rağmen en optimal biçimde değerlendirildi."


Proje Künyesi

Proje Adı: Haus Blagermann
Proje Yeri: Viyana, Avusturya
Mimarlık Ofisi: Hoffmann und Janz Architekten
Tasarım Ekibi: Franz Janz, Rahmi Uysalkan                
İşveren: Blagermann Ailesi
Proje Tarihi:2003
Yapım Tarihi:2003             
Arsa Alanı: 150 m2
Toplam İnşaat Alanı: 150 m2                
Proje Tipi: Konut
Yapım Türü: Çelik


Akademik Hayattan Kurumsallaşmaya...
Yarışma ve Ödüllerle Açılan Yol...
Güncel Projeler ve Tasarım Felsefesi Üzerine...
Uysalkan Mimarlık Ekibi
Stajyerler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :