"Başakşehir Yarışması'yla bir ödül zincirine başladık"

30 Haziran 2011

Ama yola tamamen yalnız devam etmediniz…

Didem'i (Durakbaşa) ve Selçuk'u (Baz) Viyana'dan tanıyorum. Uysalkan ilk kurulduğunda, ofis Mecidiyeköy'deyken, "Madem hepimiz İstanbul'dayız Berlin Kançılaryası yarışmasına katılalım" deyip bir araya gelmiştik. Güzel bir proje olmasına rağmen ne yazık ki ödül alamamıştık. Birlikte çalışmanın hepimize çok keyif verdiğini görünce beraber bir seri yarışma yaptık. Başakşehir yarışmasıyla birlikte bir ödül zincirine başladık. Ondan sonra İbrahim (Çelepöven) ile birlikte Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi yarışmasına katıldık ve ikinci olduk. Skandal olarak nitelenebilecek bir yarışmaydı ve şike kurbanı olduğumuzu dahi söyleyebilirim.


Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli Ulusal Kentsel T. Proje Yarışması 1. Mansiyon

Sonuçta uygulanmadı da...

Hayır, çünkü yapılabilecek bir proje değildi. 2007 yerel seçimleri dönemindeydi. Beyoğlu Belediyesi, "Bu projeyi yaptıracağız" diye seçim broşürlerine bizim projeyi bastırmış. Halbuki biz ikinci seçilmiştik, neye istinaden böyle bir şey yapıldı bilemiyoruz. Türkiye'deki ciddiyet kendini o zaman göstermiş oldu. Aslında ikinci ödülü almak en iyisi, paranızı alıyorsunuz ve hiçbir sorumluluğunuz olmuyor (gülüyor). Ertuğ'ların Deniz Müzesi'ni yaptırana kadar neler yaşadığını biliyoruz. Orada yapılabilecek en iyi projeyi yaptılar ve çok da güzel bir eser kazandırdılar ülkemize. Ama tüm bunların bir bedeli var, insanlar yaşlanıyor. O nedenle tiyatro yarışmasında ikinci geldiğimize üzülsek mi sevinsek mi bilemiyorum…

Yani mutlu mimar olmanın bir kuralı da ikinci gelmek…

Tabi ikinci olmak biraz buruk oluyor, üçüncü olmak belki de en iyisi (gülüyor). Daha sonra Selçuk'la birkaç yarışma daha yaptık. Üst geçitlerde birkaç ödül birden aldık. TOKİ Kayabaşı'nda Selçuk askerde olduğundan yarışmayı Didem'le birlikte hazırladık. Birinci gelince TOKİ bizimle irtibata geçti. Aynı bölgede fakat başka bir alanda tamamıyla farklı bir konsept istediler. Çünkü toplu konut denilince akıllarına tünel kalıp geliyor. Bizse projemizde alternatif bir yapı sistemi önermiştik. O sistem benimsenmedi ve şu anda uygulaması yapılan projeyle yarışmaya sunduğumuz proje arasında hiçbir bağ yok diyebilirim.


TOKİ Kayabaşı Bölgesi için Konut Tasarımı Fikir Projesi Yarışması 1. Ödül (Eşdeğer Ödül)


Akademik Hayattan Kurumsallaşmaya...
Yarışma ve Ödüllerle Açılan Yol...
Güncel Projeler ve Tasarım Felsefesi Üzerine...
Uysalkan Mimarlık Ekibi
Stajyerler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :