Bu Yollarda Topuklu, Şu Sokaklarda Mini Giyilmezse, Kent de Moda da Kendini Nasıl Özgürleştirecek?

07 Eylül 2009

Dürin Dağlı, Ezgi Çılgın, Deniz Ezici, Müge Özdemir, Yağmur Cömert, Ece Eke (Moda Tasarımı Öğrencileri)Moda tasarımı öğrencileri olarak, özellikle de Türkiye'de bu anlamda kurulmuş ilk yüksek öğrenim bölümünün birer parçası olarak Fashion Days'in görüş açımızı genişleteceğine ve bize çok şey katacağına inanıyoruz. Aynı zamanda pek çok tasarımcının işlerini bir arada görmek bizim için büyük bir şans. Etkinliğin kendi okulumuzun bir parçası olan İTÜ Taşkışla'da gerçekleştirilmesi ise, ayrıca gurur verici. Zaten Taşkışla, tarihi bir yapı olmasının da etkisi ile bu işe çok uygun bir mekan.

İstanbul, biz moda tasarımcısı adayları için ilham verici bir yer. Tarihi ile, bir çok faklı kültürü barındıran yapısı ile... Zaten Boğaz'a baktığınızda bile aklınıza yepyeni fikirler gelebiliyor. Tek başına kent zaten, insanın bulunduğu yer, yaşadığı mekan ve nefes aldığı şehir olarak kaçınılmaz olarak tasarımı etkileyen bir faktör. Kişinin yediği, içtiği, gördüğü insanlar moda seçimlerini de etkiliyor. Öte yandan içinde yaşadığınız toplumun genel geçer kuralları da sizi bir "şekilde" giyinmeye itebiliyor. Özellikle Türkiye'de giyim özgürlükleri üzerine hissedilen baskı belirleyici olabiliyor. Belki de öncelikle bundan sıyrılmamız gerekiyor.

İstanbul'un ileride New York ya da Londra gibi önemli bir moda kenti olması için henüz uzun yıllar gerekiyor. İstanbul'da insanların modaya bakışı henüz tek yönlü. İnsanlar moda anlamında farklı şeylere açık değil. Burada sadece "giyinmek" önemseniyor. Modanın bundan ibaret olmadığını anlatabilmek için toplumun bilgilenmesi, tasarımı ve tasarım fikrinin anlaşılması gerekiyor. Ama bu yönde olumlu çalışmalar da var. Sonuçta İTÜ, İstanbul'un bu yönde markalaşması ve gelişmesi öngörülerek açılmış bir bölüm. Gelecek görüyoruz; bu konuda ilerliyoruz.


Moda, Dünyayı ve Kentleri Nasıl Değiştirdi?
Moda Yazarı Seda Yılmaz İle Modanın Gücü Adına!
Yazbukey'den Emel Kurhan İle "Kamusal"a Sızmak Üzerine...
Moda Tasarımcısı Simay Bülbül
"Moda Kent"in Yeni Manifester Mecralarından Örnekler
İstanbul Fashion Days'den Görüşler, Görüntüler, İzlenimler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :