Studio Kaprol'un Berlin Gezisi "Benim Yolum"u Yarattı

mimarizm.com / Amber EROYAN / 18 Mart 2013

Farklı disiplinlerde uzmanlaşmış genç tasarımcıları, Arzu ve Cem Kaprol mentorluğunda, Coca-Cola'nın desteğiyle bir araya getiren Studio Kaprol, Sonbahar – Kış 2013 koleksiyonunu 15 Mart 2013 Cuma günü, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında Antrepo 3'te gerçekleşen performansla tanıttı.Vakkoramalar'da satılmakta olan Studio Kaprol tasarım platformunun giyim koleksiyonunu Tolga Turan, Merve Uçar, Cansu Özsoy, Ruveyda Oder hazırlarken; performansın grafik tasarımını Zeynep Erdem, desen tasarımını Ercan Tenekecioğlu, konsept tasarımını Yalçın Birol ve müzik tasarımını Melis Güven gerçekleştirdi.

Bu sezon toplam 13 tasarımcının yer aldığı Studio Kaprol projesinde aksesuarlar ise Halit Ekici, Nevruz Akdağ, Hazal Özdemir, Burak Ayazoğlu ve Emre Yazıcı imzasını taşıyor.

           

‘Giydiklerinin askısı olma, sadece olmak istediğin gibi giyin!' cümlesini mottoları olarak benimsemiş; kimi fotoğrafçı, kimi zanaatkâr, kimi ressam, kimi mimar, kimi de aşçı olan bir grup yakın arkadaşın görsel dağarcıklarını ve açlıklarını doyurmak amacıyla Berlin'e seyahatlerinden hareketle hazırlanan koleksiyonun ismi "Benim Yolum – My Way".


Arzu Kaprol, mentor'luğunu yaptığı genç tasarımcıların ürettiği modeller podyumda görünmeden önce tek tek düzeltti. // Sağda: Studio Kaprol ekibinden Ruveyda Oder'in bir tasarımı...


Hızlı moda ve tüketim çılgınlığından yorulmuş, sıkılmış, bu nedenle kendilerini daha çok yansıttığına inandıkları parçaları, trendlere ve yargılara aldanmadan diledikleri gibi kombinleyen, sadece koşmak yerine, bazen durabilmenin de gerekliliğini idrak etmiş bir grup adamın yolculuğu olan koleksiyonun erkek kıyafetlerini tasarlayan Tolga Turan; konformist silueti, sıradışı bir farkındalıkla birleştirmiş.


  Tolga Turan imzalı tasarımlar


Nötr toprak ve doğal tonların hakim olduğu koleksiyonda, antrasit, navy, haki, kehribar-taba ve kiremit tonları dikkat çekiyor. Yünlü tweed karışımların, fitilli kadife ve chambre pamukluların en doğal ve yaşanmışlık halini yansıtmasına olanak tanıyan yıkamalarla, trikolarda ise jakar ve alışılmadık örgü stilleriyle geçmiş ve klasikle barışık duyguların bağ kurulması sağlanıyor.

"My Way" 2013-14 Sonbahar / Kış Kadın Koleksiyonu ise, kendinden emin duruşu ve geometrik formların yumuşak kuplarla birleşimi ile öne çıkıyor. Kişinin kendini ifade edebilmesinin en iyi yolunun özgür ve korkusuz olması gerektiğini, detay, form ve kombinleriyle savunan yeni koleksiyon, kimi zaman daha doygun renkler, baskı ve detaylar ile neo-gotik görünümler ortaya çıkarırken, bir yandan da hayvan siluetlerinin grafik bir yorumla kullanıldığı baskılı kumaşlar ile farklı bir dinamizm oluşturuyor.


  Cansu Özsoy'un tasarımları


  Merve Uçar'dan metalik efektli tasarımlar...


Geometrik detaylardan oluşan gri, antrasit, mürdüm ve bordo tonlarının hakim olduğu koleksiyonda, mint yeşili, sarı, siyah ve bej tonları ile harmanlanıyor. Yünlü kaşe kumaşlar, membran kumaşlar ile kullanılırken, metalik efekti veren kaplamalı kumaşlar, kapitoneler ve değişik tekniklerdeki baskı detaylarıyla birleştiriliyor.


Defileden diğer kareler için >>>>>


İlişkili Haberler
Moda, Dünyayı ve Kentleri Nasıl Değiştirdi?
İlişkili Haberler
Moda Yazarı Seda Yılmaz İle Modanın Gücü Adına!
İlişkili Haberler
Yazbukey'den Emel Kurhan İle "Kamusal"a Sızmak Üzerine...
İlişkili Haberler
Moda Tasarımcısı Simay Bülbül
İlişkili Haberler
"Moda Kent"in Yeni Manifester Mecralarından Örnekler
İlişkili Haberler
İstanbul Fashion Days'den Görüşler, Görüntüler, İzlenimler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :