Bu Yollarda Topuklu, Şu Sokaklarda Mini Giyilmezse, Kent de Moda da Kendini Nasıl Özgürleştirecek?

07 Eylül 2009

Mısra Ercanlı, Ege Önal (Moda Severler)

Moda ile ilgimiz amatörce. Tasarım eğitimi almadığımız için modayı dergilerden, tasarımcıların internet sitelerinden takip ediyoruz. Etkinlikten de Facebook ve yoldaki billboardlar sayesinde haberimiz oldu.

Açıkçası modayı insanların kendini ifade etme biçimi olarak görüyoruz. Moda ile ilgimiz de bu anlamda. İnsanların kişisel farklılıklarını moda ile dışa vurabiliyor olması çok güzel.

Moda hakkında sokaktan elbette ilham alıyoruz. Mesela yolda yürürken gördüğümüz değişik bir kombinasyon var, farklı bir tarz var ise, yaratıcılığımızı etkiliyor. İstanbul da, Avrupa ile kıyaslandığında, moda anlamında daha zengin bir yer. Örneğin Almanya, Berlin'i saymazsak, gençlerin giyim anlayışı anlamında çok vasat bir yer. Ama Taksim'de, özellikle de nezih yerleri bambaşka. Zaten Berlin'in İstanbul ile çok ortak özellikleri de var. Orada çok daha alternatif, kendi tarzına sahip insanlara rastlayabiliyorsunuz. İstanbul'un bir dezavantajı, kentin her yerinde moda yoluyla kendinizi ifade etme şansınızın olmayışı. Burada yalnızca bazı semtlerde istediğinizi giyebiliyorsunuz. Muhafazakarlık ile ilgili bir durum elbette. Ama çevrenizde topluluktan da etkileniyorsunuz. Gideceğiniz semte göre giyinmek, üstünüzü değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz.

İstanbul'un bir moda kenti olma şansına sahip olduğuna inanıyoruz. Öncelikle konumu ve yapısı nedeniyle çok müsait. Tarihi dokusunun da moda tasarımına ev sahipliği yapmasında çok etkili olabileceğini düşünüyoruz.


Moda, Dünyayı ve Kentleri Nasıl Değiştirdi?
Moda Yazarı Seda Yılmaz İle Modanın Gücü Adına!
Yazbukey'den Emel Kurhan İle "Kamusal"a Sızmak Üzerine...
Moda Tasarımcısı Simay Bülbül
"Moda Kent"in Yeni Manifester Mecralarından Örnekler
İstanbul Fashion Days'den Görüşler, Görüntüler, İzlenimler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :