Niyazi Erdoğan'dan Kudretin Güncellenmiş, Kentli Yüzü; "Atilla"

mimarizm.com / 15 Mart 2013

Niyazi Erdoğan, "Atilla" isimli Sonbahar/Kış 2013-2014 Erkek Koleksiyonu'nu, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında moda severlerin beğenisine sundu. 13 Mart Çarşamba günü Tophane Antrepo 3'te gerçekleşen defileyle tanıtımı yapılan koleksiyon ilhamını, kudretiyle tarihe damgasını vurmuş Atilla Han'dan alıyor.Bugüne kadar hep yerel dokuları ve Türkiye'deki kültürel öğelerin evrensel yansımalarını koleksiyonlarına taşıyan Niyazi Erdoğan, SK '13-'14 koleksiyonu için rotasını Orta Çağ'ın önemli imparatorlarından Attila'ya çevirdi.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'un ilk erkek koleksiyonu defilesini yapan Niyazi Erdoğan'ın SK '13-'14 siluetine ilham olan imparator Attila, kimi zaman acımasız bir savaşçı ama çoğunlukla efsanevi bir kahraman olarak tanımlanırken -kaynaklardan edinilen bilgilerin ışığında- hayata karşı sağlam duruşu ve aldığı net kararlarıyla tanınıyor.Bu iktidar ve kudretin güncellenmiş yüzü olarak şehirli bir erkeği tanımlayan "Atilla" koleksiyonunda, siyah, gri, antrasit gibi koyu renklere bordo ve şarap kırmızı eşlik ediyor.

Savaşçı kimliğin getirdiği sürekli hareket halinde olmanın etkisiyle parçalardaki farklı katmanlar sökülüp takılarak farklı durumlara göre adapte edilebiliyor. Yün kumaşların yanı sıra örme trikolar ve deri gibi çeşitli malzemeler koleksiyonda bir arada.

Parçalarda zaman zaman bu farklı kumaşlarla bazen de tona ton geçişlerle renk blokları oluşturuluyor. Böylece her parça kendi başına bir anlam taşırken, koleksiyondaki tüm öğelerle kombinasyon imkanı sunuyor.  
Koleksiyonun önemli detaylarından bir diğeri de iç astarlarda kullanılan Atilla baskıları. Niyazi Erdoğan'ın daha önceki koleksiyonlarında görmeye alıştığımız baskılar bu koleksiyonda da tasarımcının imzası olarak dikkat çekiyor.

Güçlü silueti, mücadeleci ruhu ve çok katmanlı parçalarıyla öne çıkan Atilla Koleksiyonu'nun, dünyanın en prestijli hazır giyim fuarlarından Pitti Uomo ve Who's Next 'te de büyük beğeni topladığını belirtelim.


  Niyazi Erdoğan
 


İlişkili Haberler
Moda, Dünyayı ve Kentleri Nasıl Değiştirdi?
İlişkili Haberler
Moda Yazarı Seda Yılmaz İle Modanın Gücü Adına!
İlişkili Haberler
Yazbukey'den Emel Kurhan İle "Kamusal"a Sızmak Üzerine...
İlişkili Haberler
Moda Tasarımcısı Simay Bülbül
İlişkili Haberler
"Moda Kent"in Yeni Manifester Mecralarından Örnekler
İlişkili Haberler
İstanbul Fashion Days'den Görüşler, Görüntüler, İzlenimler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :