Mehtap Elaidi'den "Az"dan Çok Yaratan Koleksiyon

mimarizm.com / Amber EROYAN / 12 Mart 2013

Bu kez Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul (MBFWI) adıyla modaseverlerle buluşan İstanbul Moda Haftası, resmi açılışını, Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi defilesiyle yaptı.Mehtap Elaidi'nin, bugün (12 Mart Salı) saat 12:00 itibariyle görücüye çıkan Sonbahar/Kış 2013-2014 koleksiyonu "Az / Less" adını taşıyor.

Alessandro Baricco'nun "Novecento" adlı eserinden uyarlanan, Giuseppe Tornatore imzalı "The Legend of 1900" (1900 Efsanesi) filminden esinlenen koleksiyon; gerçek dünyanın sunduğu sonsuz seçeneklere sırt çeviren piyanist 1900 'ün hikayesine odaklanıyor.

Bebekken bir yolcu gemisinde bulunan ve tüm hayatını karaya adım atmadan bu gemide geçiren, olağanüstü bir yeteneğe sahip piyanist 1900; gerçek dünyaya ve o dünyanın sonsuz seçeneklerine karşı içinde büyük bir korku besler ve bu sınırsız seçenekler arasında parçalanmak yerine, aşkından dahi vazgeçerek, sınırlarını bildiği kendi dünyası içinde kalmayı tercih eder.

Her şeye kolaylıkla erişebildiğimiz günümüzde sadeleşmeye, "az" ve "bildik" olanla mutlu olabilmeye övgü niteliğinde yorumladığı bu hikayeden esinlenen Mehtap Elaidi, bu doğrultuda yalın bir koleksiyon hazırladı.

Minimal çizgileri ile dikkat çeken "Az" adlı koleksiyon, renk seçimini yanık turuncu, siyah, beyaz ve antrasitle sınırlarken, bu renklerin birlikteliklerinden elde edilen renk bloklarını keskin ve net kuplarla birleştiriyor.

Koleksiyon, dinamik kent kadının hayatını kolaylaştırmayı ve tek bir koleksiyon içinden oluşturulabilecek farklı kombinler aracılığıyla az parçayla birden fazla görünüm yakalama şansı sunmayı hedefliyor.Pantolonların egemenliği ele geçirdiği koleksiyonda dokulu kumaşlar yalın siluetlerle buluşarak, azlığı savunur kuvvette sofistike bir çizgi yaratıyor.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Karaköy Antrepo 3'te konuşlanan İstanbul Moda Haftası, 16 Mart'a kadar binlerce moda tasarımı profesyonelini ve meraklısını bir araya getirecek.


Defileden kareler için ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Moda, Dünyayı ve Kentleri Nasıl Değiştirdi?
İlişkili Haberler
Moda Yazarı Seda Yılmaz İle Modanın Gücü Adına!
İlişkili Haberler
Yazbukey'den Emel Kurhan İle "Kamusal"a Sızmak Üzerine...
İlişkili Haberler
Moda Tasarımcısı Simay Bülbül
İlişkili Haberler
"Moda Kent"in Yeni Manifester Mecralarından Örnekler
İlişkili Haberler
İstanbul Fashion Days'den Görüşler, Görüntüler, İzlenimler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :