Tanrıça Argande, Kommagene Topraklarına Yeniden Bereket Getiriyor

mimarizm.com / 15 Mart 2013

Adını Mezopotamya topraklarında hüküm sürmüş Kommagene Krallığı'nın tek tanrıçası Argande'den alan marka, Güneydoğu Anadolu'daki kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla ünlü tasarımcılarla işbirliğine giderek, ortaya çıkan ürünleri modaseverlerin beğenisine sunuyor.Argande
'nin 2013-2014 Sonbahar/Kış Koleksiyonu Hatice Gökçe'nin tasarım koordinatörlüğünde ve Türkiye'nin önde gelen moda tasarımcıları Özgür Masur, Gamze Saraçoğlu, Mehtap Elaidi, Gül Ağış ile Nihan Peker önderliğinde hazırlandı.

Mavi, siyah, kırmızı ve siyah tonların hakimiyetindeki koleksiyon, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında 15 Mart Cuma günü Antrepo 3'te sergilendi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ)'nın, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansman desteğiyle Mayıs 2008'den beri uyguladığı GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi, ürünlerini Argande markası altında topluyor.

Adını Mezopotamya topraklarında hüküm sürmüş Kommagene Krallığı'nın tek tanrıçası Argande'den alan marka, Güneydoğu Anadolu'daki kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla ünlü tasarımcılarla işbirliğine giderek, ortaya çıkan ürünleri modaseverlerin beğenisine sunuyor.

GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi, kadınların iş gücü piyasasına katılımını, Güneydoğu Anadolu'nun markalaştırılmasını ve yeni satış ve pazarlama fırsatlarının yaratılmasını hedefliyor. Argande koleksiyonunu hazırlamak üzere Batman ve Mardin'de kurulan atölyelerde yaklaşık 100 kadına istihdam olanağı sağlanıyor.

Türkiye'nin en büyük ve yenilikçi hazır-giyim firmalarından biri olan MUDO'nun gönüllü desteği ve Hatice Gökçe'nin marka koordinatörlüğünde; Özgür Masur, Gamze Saraçoğlu, Mehtap Elaidi gibi sektörün önde gelen tasarımcılarının elinden çıkan kıyafet ve aksesuarlar Güneydoğulu kadınlar tarafından üretiliyor.

Anadolu'ya özgü motif ve kumaşlar, modern tasarımların bulunduğu Argande ürünleri ünlü tasarımcıların tasarladığı ve Sema Şimşek'in marka yüzü olduğu Argande markasına ait ürünler, yıl boyunca her sezon farklı satış kampanyalarıyla Markafoni internet sitesinde takipçileriyle buluşuyor.


Defileden kareler için ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Moda, Dünyayı ve Kentleri Nasıl Değiştirdi?
İlişkili Haberler
Moda Yazarı Seda Yılmaz İle Modanın Gücü Adına!
İlişkili Haberler
Yazbukey'den Emel Kurhan İle "Kamusal"a Sızmak Üzerine...
İlişkili Haberler
Moda Tasarımcısı Simay Bülbül
İlişkili Haberler
"Moda Kent"in Yeni Manifester Mecralarından Örnekler
İlişkili Haberler
İstanbul Fashion Days'den Görüşler, Görüntüler, İzlenimler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :