AA Istanbul Visiting School Öğrencileri Mecidiyeköy İçin Nasıl Kuleler Tasarladı?

mimarizm.com / Amber EROYAN / 04 Nisan 2012

N3 Tower | John (Juhnyung) Chun, Cesar Saldivar, Ana Osorio

AA Istanbul Visiting School'un çok faydalı bir atölye çalışması olduğunu ifade eden Güney Koreli John Chun, ilk kez ‘processing' le ilgili bir eğitim aldığı için çok sevinçli, çünkü bunun mimari tasarıma yaklaşmada ilginç bir yöntem olduğunu düşünüyor:

"Şu anda UCL Bartlett Mimarlık Okulu'nda yüksek lisans yapıyorum. İlk senem olduğu için de AA Visiting School'a katılma şansım oldu. Parametrik tasarıma ilgi duyduğum için İstanbul'da düzenlenen atölyenin konusu daha çok ilgimi çekti ve İTÜ ile AA'in ‘processing' konusunda iyi bir program hazırladıklarını düşündüm. Bu ilk Visiting School deneyimim ama ileride yine bu programlara katılmayı düşünüyorum çünkü gerçekten yararlı. Sadece bir haftada ‘processing' ile ilgili bir sürü bilgi edindim. Yurt dışındaki insanlarla iletişim kurmak için de iyi bir fırsat bence. Proje alanı oldukça ilginç bir yerdi çünkü alanı çevreleyen kentsel doku çok karmaşık bir yapıdaydı. Dikkate almanız gereken pek çok zorluk vardı. Ama ne kadar zorlayıcı bir alan olsa da, değdi."


Bu noktada İstanbul'un kentsel dokusu ile Güney Kore kentlerini kıyaslamasını istiyoruz kendisinden:

"Birbirlerine çok benziyorlar. Güney Kore'de devlet, Han nehri boyunca kent siluetini yeniden şekillendirmekle uğraşıyor. İstanbul için de hükümetin, artan kentleşmeyi karşılamak üzere yüksek yapıları teşvik ettiğini öğrendim. Aynı konunun farklı bağlamlarda ele alınmasını ilginç buluyorum."

Oldukça beğeni toplayan maketlerini nasıl ürettiklerini ise şöyle özetliyor Chun:


"Maketimizi yazılım üzerinden hazırladığımız ‘processing' işlemi ile ürettik. Ben daha çok bu 3 boyutlu formun nasıl kullanılacapına odaklandım. Atölye arkadaşlarım ise RhinoScript yardımıyla fiziksel modelin oluşturulmasıyla ilgilendi."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :