AA Istanbul Visiting School 2012

mimarizm.com / 15 Aralık 2011
AA Istanbul Visiting School İTÜ işbirliğinde ve Mimarizm ile YAPI Dergisi'nin duyuru sponsorluğunda gerçekleştirilen AA Istanbul Visiting School, 16-24 Nisan 2012 tarihlerinde ikinci kez düzenleniyor. Başvuru için son gün ise, 10 Mart 2012.


2008 Ocak ayında Dubai'de başlatılan AA Visiting School etkinlikleri; öğrenciler, akademisyenler, mimarlar ve AA'in yenilikçi öğrenme modeline ilgi duyanlar için düzenleniyor. Tasarım atölyeleri, sempozyum ve halka açık forumlardan oluşan AA Visiting School, çağdaş mimarlık gündemini takip eden tasarım grupları ile, herkesin katılabileceği programları ve ziyaretleri içeren küresel bir ağ niteliğinde.

Geçtiğimiz yıl 16-24 Nisan tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğiyle ilki gerçekleşen, bu yıl ise Mimarizm ve YAPI Dergisi'nin duyuru sponsorluğunu üstlendiği  AA Istanbul Visiting School kapsamında; yerli ve yabancı toplam 39 öğrenciye verilen eğitimin yanı sıra, herkesin katılımına açık bir sempozyum ve konuşmalar dizisi düzenledi. Okulun günlük işleyişi ve öğrenci projelerine buradan ulaşılabilir.

2012 baharında, AA ikinci Istanbul Visiting School'unu yine İTÜ işbirliğinde gerçekleştiriyor. AA ve İTÜ hocaları tarafından yürütülecek, yoğun grup çalışmasına dayalı 7 gün süreli okulun amacı, doğanın meydana getirdigi yüksek yapıları incelemek ve dikey büyüme algoritmalarını (vertical growth algorithms) çalışarak, bu bilgileri kule tasarımına dönüştürmek. AA Istanbul Visiting School bu bağlamda, biyolojik oluşumlar ve mimarlık arasında kurulabilecek bağı çağdaş dijital tasarım düşünme / üretme teknikleri ekseninde araştıracak.


 AA Istanbul Visiting School 2011'de üretilen bir çalışma.


AA Istanbul Visiting School kapsamında bu sene de stüdyo çalışmalarının yanı sıra, halka açık seminerler ve paneller düzenlenecek. Bu amaçla İstanbul'a davet edilen konuşmacılar arasında Michael Weinstock (AA, EmTech Master Programı Direktörü) da yer alıyor.

Okulda öğretilecek olan parametrik / algoritmik programlar arasında Rhino ve Processing bulunuyor. Katılımcıların bu programlar hakkında önceden bilgi sahibi olması gerekli değil, çünkü programlar hakkında yoğun bir eğitim verilecek. Bu farklı parametrik platformların incelenmesi ve üretilecek projeler, öğrencilerin çeşitli parametrik tasarım araçlarının özelliklerini görmesi ve tanıması açısından önem taşımakta. Katılımcılar 3-4 kişilik takımlar halinde çalışacak ve her takım ayrı bir tasarım stüdyosu şeklinde işleyecek.

Okul çalışmaları sırasında, katılımcılar analog ve dijital düşünme yöntemlerinin yüksek yapı tasarımı çerçevesinde nasıl beraber işlediğini öğrenecekler. Buna paralel olarak gelişmekte olan dijital fabrikasyon teknikleri de stüdyo çalışmalarının ve proje gelişiminin önemli bir parçası olarak işlenecek.
 
AA Istanbul 2012, aynı zamanda Türkiye ve Yunanistan'daki mimarlik öğrencilerini bir araya getirmeyi de amaçlıyor. 01-07 Nisan 2012 tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek olan AA Atina Visiting School ile bu amaçla ortak bir çalışma yürütülecek.

AA Istanbul ve AA Atina bağımsız okullar olmakla birlikte, aynı zamanda odaklandıkları tema ve çalışma tarihleri nedeniyle birbirlerine bağlanan iki okul olarak işleyecek. AA Istanbul geçtigimiz sene başladığı yüksek yapı konusu üzerine kurgulanan dikeylik temasına devam ederken, AA Atina yüksek yapı sorunsalına kentsel anlamda bağlanacak yataylık teması üzerine yoğunlaşacak.

Öğrenciler, AA Istanbul ve AA Atina okullarına ayrı ayrı katılabilecekleri gibi, dileyenler önce AA İstanbul'a, ardından bu okulun bitmesinden iki gün sonra başlayacak olan AA Atina'ya katılabilecekler.


AA Istanbul Visiting School
Organizasyonu

Program Direktörü:
Elif Erdine
Visiting School Direktörü: Christopher Pierce
Visiting School Koordinatörü: Karina Joseph


Ayrıntılı bilgi ve başvuru formuna ulaşmak için
tıklayınız


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :