İstanbul'da Yükselen AA Visiting School, Atina'da Yüzeye Yayıldı

mimarizm.com / 27 Haziran 2012
Daha önce Mimarizm'de yer verdiğimiz AA İstanbul Visiting School projelerini, 01-07 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleşen AA Atina Visiting School'un sonuç ürünleri izliyor.
Bu sene ikincisi düzenlenen AA İstanbul Visiting School ve ilk defa gerçekleştirilen AA Atina Visiting School'un odaklandığı mimarlık sorunsallarının hem İstanbul, hem Atina, hem de iki kenti birleştiren özelliklere sahip olduğuna dikkat çeken AA Istanbul Visiting School ve AA DLAB Direktörü Elif Erdine ve AA Atina direktoru Alexandros Kallegias, "Her sene tekrarlanacak olan AI (Athens | Istanbul), dünyanın farklı kentlerinden öğrencileri bir araya getirdiği gibi, AA ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve National Technical University of Athens (NTUA) okulları arasında bir köprü kurmayı da amaçlıyor. AI kapsamında üretilen mimari ürünler, AA Visiting School bünyesinde dünyanın farklı yerlerinde gerçekleşen ve her sene büyüyen 50'den fazla okulun meydana getirdiği entelektüel paylaşım ağının önemli bir parçası olacak" diyorlar. 
AA İstanbul 2012, AI adı altında 01-07 Nisan 2012 tarihleri arasında yapılan AA Atina Visiting School ile ortaklaşa düzenlenerek Türkiye ve Yunanistan'daki mimarlik öğrencilerini bir araya getirmeyi amaçladı. AA İstanbul ve AA Atina bağımsız okullar olmakla birlikte, aynı zamanda odaklandıkları tema ve çalışma tarihleri nedeniyle birbirlerine bağlanan iki okul olarak işledi. Öğrencilerin bir kısmı AA İstanbul ve AA Atina okullarına ayrı ayrı katılırken, diğer öğrenciler ise önce AA İstanbul'a, ardından da iki gün sonra başlayan AA Atina'ya katıldılar.

AA ve NTUA hocaları tarafından eğitim verilen AA Atina sırasında, yüksek yapı sorunsalına kentsel anlamda bağlanacak yataylık teması üzerine yoğunlaşıldı. Kentsel bağlamda, kent içinde yer alan tarihsel çeşitlilik ile kentin dışına doğru yayılan yerleşim bölgelerinin kopukluğu ve bu bölgelerin nasıl bağlanabileceği AA Atina'nin mimari temasını oluşturdu.


 
Sürekli ve akıcı bir şekilde bir yerden başka bir yere ulaşma eylemi ve yatay düzlemde hareket konularının, AA Atina boyunca geliştirilen kinetik prototiplerin kavramsallaştırılmasında başlangıç noktasını oluşturduğunu belirten Elif  Erdine, atölyeye ilişkin değerlendirmesini şöyle sürdürüyor: 

"AA Atina, günümüz dünyasında karşılaştığımız sosyal etkileşim ve bilgi ağlarının mekansal yansımalarını, süregelen statik tasarım anlayışından sıyırarak gelişmiş teknolojilerin artık mümkün kıldığı interaktif ve ‘responsive' tasarım önerilerine dönüştürmeyi hedefledi."

AA Visiting School 2012 sonucunda elde edilen projeler şunlar:


Distorted Views
Proje ekibi: Simina Dimcea, Ioannis Giannoutsos, Roumpini Perakaki, Dionisis Souris
Akropolis tepesinden denize bakan projede, görüntü anlamında yaratılan kırılmalar, Akropolis'e bakan öznenin suyun kendisi olduğu yönünde bir izlenim oluşturuyor. Merceğin farklı formlar yaratması fikrinden yola çıkılarak, anıtın farklı görüntüleri alınırken, duvar bir bükülme aracı olarak görev görüyor. Böylelikle Akropolis'e başka bir "göz"le bakmak mümkün oluyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :