Mecidiyeköy için '7 Kule' Önerisi

Elif ERDİNE, Alexandros KALLEGIAS / 25 Nisan 2012

Elif Erdine ve Alexandros Kallegias, AA Visiting School'un 2012 duraklarından İstanbul ve Atina'ya ilişkin izlenimlerini Mimarizm için kaleme aldılar. Atölyenin İstanbul ayağında üretilen tüm projeleri de yine bizimle paylaştılar. Öncelikle Erdine ile Kallegias'ın sözlerine, sonra da İstanbul atölyesinde Ali Sami Yen arazisi için üretilen 7 kule tasarımının tüm görsellerine göz atıyoruz. 

AA Atina | İstanbul Visiting Schools (AI), güncel mimarlığın karşı karşıya olduğu kültürel ve sosyal sorunlara teorik ve pratik bir yaklaşımı bir arada sunmayı hedefliyor. Her sene tekrarlanacak olan AI, dünyanın farklı kentlerinden öğrencileri bir araya getirdiği gibi, AA ile İTÜ ve NTUA okulları arasında bir köprü kuruyor.

İkinci sınıf öğrencilerinden doktora adaylarına ve profesyonel mimarlara kadar çeşitlilik gösteren farklı altyapılara sahip katılımcılar, 15 gün boyunca ortak takım çalışmasını, araştırmayı ve tasarımı destekleyen bir eğitim sisteminden geçerek, İstanbul ve Atina'nın paylaştığı mimarlık gündemlerine çözüm getirmeye çalıştılar. 

AA Atina ve AA İstanbul Visiting Schools sırasında, hem stüdyo yürütücüleri hem de öğrenci tasarım ekipleri algoritmik yöntemlerle dijital üretim teknolojilerini bir arada kullanarak kısa bir zaman dilimi içerisinde mimari proje üretme sorunsalı ile karşı karşıya geldiler.© AA

Her iki okulda da en son teknolojik gelişmeleri kullanarak yenilikçi tasarım çözümleri elde etme hedefi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Okullarda üretilen sonuç projeler, yalnızca bilgisayar ekranında oluşturulan çekici görüntüler olarak değil, dijital üretim teknolojilerinin (CNC, laser-cutting, 3d-printing, Arduino) kullanılmasını mümkün kılan ayrıntılı dijital prototipler olarak meydana getirildi.

AA Atina ve AA İstanbul sırasında yaşanılan yoğun öğrenim deneyimi, katılımcılar için olduğu kadar yürütücüler için de önemli ve eğitici bir süreçti. Bir tasarımı tamamlamak için gerekli olan üretkenlik, işbirliği ve duyarlık, öğrenciler ve yürütücüler tarafından paylaşılan bir sorumluluk oldu. Farklı eğitim kurumları arasındaki işbirliği, Atina, İstanbul ve Londra'dan gelen yürütücülerin uluslararası hedef gruplarıyla birlikte çalışma ve öğretim yeteneklerini genişletme konusunda daha fazla bilgi edinmelerini sağladı.© AA

Ayrıca, önce İstanbul ve hemen ardından Atina'ya yapılan yolculuk da tüm deneyimin yoğunluğuna katkıda bulundu. Öğrenciler, iki farklı dünya ve iki farklı okulda uygulanan sistematik eğitim yaklaşımını gözlemlerken, AI'da vurgulanan temel tasarım kavramlarının potansiyellerinin de daha detaylı olarak farkına vardılar. AI, özellikle bu yönüyle öğrenciler için çok etkili bir eğitim uygulaması olarak öne çıktı.

Yoğun bir programa sahip AA Atina ve AA İstanbul Visiting Schools sırasında, katılımcılar güncel yazılım programlarının (Processing, Grasshopper) ve fiziksel programlama metodlarının (Arduino) öğretildiği dersler ve dünyaca ünlü profesyonellerin verdiği konferanslar (AA Istanbul Konferansı: Michael Weinstock; AA Atina Konferansları: Stylianos Dritsas ve Sawako Kaijima) ile zenginleşen düzenli ve dikkatle tasarlanmış bir süreçten geçirildiler.

Bu süreç sırasında, tasarım geliştirme aşamasının taşıdığı önem kadar etkili olan bir diğer etken de aktif katılımı gerektiren ve çeşitli ölçeklerde gerçekleştirilen fiziksel modelleme ve prototip üretimi oldu. © AA


Bu yılki AA Atina ve AA İstanbul Visiting Schools, birbirine eklemli entelektüel çabasını korurken, bir yandan da iki kentin sorunsallarına gönderme yapan ve büyük ölçekli bir tasarım önerisini hedefleyecek olan önümüzdeki yılın AI gündemine bir bakış ile sona erdi.


© AA


Atölye çerçevesinde geliştirilen 7 projeyi incelemek için lütfen ilerleyiniz. >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :